archiveDritan Abazoviq

Lajme

Abazoviq, mandatar i Qeverisë së re në Mal të Zi

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, propozoi liderin e Lëvizjes Qytetare URA, ish-zëvendëskryeministër, Dritan Abazoviq, për mandatar të Qeverisë së 43-të të Malit të Zi. “Përfaqësuesit e Lëvizjes URA dhe partnerët e tyre politikë më kanë bindur pa mëdyshje se kanë shumicë parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë së Malit...
Lajme

Dritani e drejtoi aksionin e transportimit të mitropolitit serb me helikopter

Mitropoliti serb, Joanikije, u shugurua dje në manastirin e Cetinjes pasi u transportua nga Podgorica me helikopter ushtarak bashkë me patriarkun Porfirije. Ata nuk mund të arrinin në Cetinje nëpërmjet rrugëve tokësore, pasi mijëra protestues për dy ditë rresht i mbajtën ato të bllokuara, duke vënë barrikada. Paradite, helikopteri u...
Lajme

Abazoviqi vazhdon me diskursin e qeverisë pro-serbe: Karakteri kriminal i Gjukanoviqit ka vdekur sot

Dritan Abazoviqi, zëvendëskryeministër i Qeverisë pro-serbe në Mal të Zi, përveç që ka përkrahur shugurimin e kreut të Kishës Ortodokse Serbe në Cetinë, ka shfrytëzuar edhe hapësirat televizive që të sulmojë kundërshtarët e tij politik. Abazoviqi në emisionin informativ të televizionit malazez ‘Vijesti’, ka komentuar deklaratat e presidentit malazez, Millo...
Lajme

Abazoviç uron Kosovën, ‘tërbohen’ mediat në Serbi

Zv.kryeministri malazes, Dritan Abazoviç, uroi Ditën e Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt, duke u shprehur: “Ju dërgoj urimet e mia më të sinqerta me rastin e Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës”. Ai tha se Kosova po feston këtë festë në kushte të vështira të shkaktuara nga pandemia...
Lajme

Kush do jetë kryeminsitri i ri në Mal të Zi?

Dritan Abazoviç, mbajtësi i listës së koalicionit “E Zezë në të Bardhë”, tha se ai personalisht beson se kryeministri i ri malazez duhet të jetë dikush me “orientim civil, progresiv i cili do të ishte një reklamë e mirë për Malin e Zi dhe në botë në vetë Malin e...
1 2 3
Page 2 of 3