archiveDritan Abazoviq

Lajme

Bie Qeveria e Dritan Abazoviqit

Është rrëzuar nga pozita e kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq. 50 deputetë votuan pro shkarkimit të Qeverisë së tij, raporton Vijesti, trasnmeton Express. Seanca e sotme ka zgjatur gati 13 orë kur ka pasur debat të ashpër mes Abazoviqit dhe opozitës. Ai ka thënë se “duan ta rrëzojnë...
Lajme

Abazoviq prezanton programin e punës së Qeverisë së re

Shtylla kyçe të Qeverisë së re të Malit të Zi do të jenë sundimi i ligjit dhe zhvillimi ekonomik, tha mandatari për kryeministër, Dritan Abazoviq, në ekspozenë e dorëzuar në Kuvendin e Malit të Zi. Qeveria e re e këtij vendi pritet të zgjidhet në një seancë parlamentare, që do...
Lajme

Mali i Zi miraton një pako masash kundër Rusisë

Qeveria e Malit të Zi sapo ka miratuar një paketë të masave kufizuese kundër Rusisë. Lajmin e bëri të ditur i mandatuari për kryeministër, Dritan Abazoviq, i cili falënderoi ministrat për bashkëpunim. Ministria e Jashtme e Malit të Zi po ashtu të enjten shpalli persona të padëshiruar edhe katër diplomatë...
Lajme

Abazoviq flet si kryeministër: Jam gati dhe shumë optimist

I mandatuari për formimin e qeverisë së re në Mal të Zi, Dritan Abazoviq, tha se pret që nesër, pas zgjedhjeve lokale në dy komunat malazeze, të ketë progres për formimin e qeverisë së pakicës, raporton Radiotelevizioni malazez, RTCG. “Unë pres, personalisht mendoj se partitë e caktuara kanë pasur dëshirë...
Lajme

Abazoviq nënshkruan sanksionet kundër Rusisë

Komisioni për Sistemin Politik të Qeverisë së Malit të Zi, i kryesuar nga mandatari Dritan Abazoviq, miratoi një paketë sanksionesh kundër Rusisë, e cila më parë ishte prezantuar nga Këshilli i Bashkimit Evropian. Ndër të tjera, sanksionet zbatohen për 696 shtetas rusë, si dhe për institucionet financiare, pronat, tregtinë dhe...
1 2 3
Page 1 of 3