archiveDialogu me Serbinë

Lajme

Reflekton raportuesja gjermane, kritikon pak edhe Serbinë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, më në fund ka reflektuar duke kritikuar tani edhe shtetin e Serbisë, shkruan Gazeta Metro. Cramon ka thënë se nëse Komisioni Evropian nuk është kritik ndaj Serbisë, atëherë është duke humbur kohë në Raportin e Progresit për procesin e integrimit evropian....
Lajme

Besnik Tahiri e pranon të vërtetën e hidhur rreth dialogut me Serbinë

Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri tha se në Shtëpinë e Bardhë është menduar edhe njohja reciproke me Serbinë, por se askush s’e ka pritur që për një moment të nënshkruhet. Megjithatë, ai si shumë pozitive po e sheh se janë trajtuar krejt baras me Serbinë dhe se atje u nënshkrua një marrëveshje...
Lajme

Haradinaj ‘godet’ LDK-në: Nuk i besoj… AAK u la në terr

Kosova është rikthyer në dialog teknik me Serbinë. Kështu po vlerëson ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai ka thënë se nuk do ta përkrahin dialogun nëse nuk janë pjesë e takimeve, madje ai është kundër dialogut pa Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Kosova nuk e ka luksin ta zëvendësojë lidershipin...
Lajme

“Marrëveshja finale me Serbinë do të jetë njohja reciproke”

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me kryeministrin Avdullah Hoti ka folur para mediave lidhur me temat që kanë diskutuar me fokus të veçantë për dialogun me Serbinë. Thaçi ka thënë se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të përfundojë me njohje reciproke dhe të mos rrëshqitet në dialog teknik, raporton...
Lajme

Hoti do ti takoj sot liderët e partive politike

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka ftuar sot sërish liderët e të gjitha partive politike në vend për t’i informuar rreth Samitit të Parisit dhe takimit me presidentin serb Aleksandër Vuçiq në Bruksel. Takimi do të mbahet në orën 12 në zyrën e kryeministrit, Hoti. Takimi do të mbahet i...
1 2
Page 1 of 2