archiveDialogu Kosovë-Serbi

Lajme

Shtëpia e Bardhë del me përgjigje ndaj kërkesës së Grenell-it për emisarin special për dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti Joe Biden nuk pritet të emërojë të dërguar special për dialogun Kosovë-Serbi, siç kërkoi ish-zyrtari i Shtëpisë së Bardhë, republikani Richard Grenell. Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha të hënën për gazetën The Pavlovic Today se Presidenti Biden ka “dy ambasadorë të konfirmuar në rajon, të cilët po punojnë aktivisht...
Lajme

Amerika me tri propozime për zgjidhjen e problemit Kosovë-Serbi

Është prezantuar një dokument i ri në Washington që përfshin tri zgjidhje të mundshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Ajo që bie në sy është “shkëmbimi i territoreve”, e cila mendohej si një ide tashmë e vdekur. Mediat serbe shkruajnë të mërkurën, se janë tri propozime mbi...
Lajme

Grenell e shpjegon marrëveshjen për Ujmanin, e përmend edhe Rusinë

Emisari Special i Presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell në një intervistë për mediat amerikane ka shpjeguar marrëveshjen për normalizim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë. Grenell ka thënë se qëllimi i administratës Trump është të mundësojë investime amerikane në rajon për të larguar ndikimin...
Lajme

Shtëpia e Bardhë tregon detaje eksluzive nga takimi Kosovë-Serbi

Kreu i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA’së, Robert O’Brien ka thënë se ka progres në bisedimet Kosovë-Serbi që kanë filluar sot, shkruan Gazeta Metro. Këshilli i Sigurisë përmes disa pamjeve të publikuara në rrjetin social Twitter, thotë se diskutimet do të vazhdojën edhe gjate pasdites. “Liderët e Kosovës dhe...
Lajme

Këta janë emrat e atyre që do të shkojnë në Washington

Kryeministri i Republikës, Avdullah Hoti me vete në Shtëpinë e Bardhë, në takimin me palën serbe, do t’i marrë edhe dy Zëvendëskryeministra, tre ministra dhe Koordinatorin e Dialogut Skender Hysenin. Me ekipin e Kosovës në Washington udhëton edhe Shefja e Kabinetit të Kryeministrit, Ardita Dushi. Dy njerëzit e Ramush Haradinajt...
1 2 3 7
Page 1 of 7