archiveCOVID-19

Lajme

“Variante të reja në Kosovë, sërish mbyllje”?

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive Arben Vishaj ka thënë se nuk mund të parashikojnë ashpërsim tjetër të masave kundër COVID-19, shkruan Gazeta Sinjali. Vishaj ka thënë se natyra e virusit korona është e tillë që ka mundësi të transformohet që të pësojë mutacione të shumta dhe për...
Lajme

Covid-19, paralajmërimi shqetësues i ekspertëve

Një variant i ri Covid ka disa mutacione me rëndësi, kanë paralajmëruar ekspertët. Ekspett po paralajmrojn se nj variant i ri i virusit COVID-19 ka disa mutacione shqetësuese. Ky variant quhet R1 dhe sht etiketuar si i till q duhet kushtuar vëmendje sepse ka disa karakteristika të rrezikshme. Mirpo, zyrtarët...
Lajme

Zbulohet kur mund të marrë fund pandemia

Shefi Ekzekutiv i Modernas Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron furnizime globale. “Nëse shikoni zgjerimin e gjerë të industrisë të kapaciteteve prodhuese gjatë gjashtë muajve të fundit, doza të mjaftueshme duhet të jenë në dispozicion deri...
Lajme

Kjo është komuna me më së shumti raste aktive me Covid-19

Kryeqyteti vazhdon të ketë numrin më të madh të rasteve aktive me COVID-19, ku aktualisht janë 2 mijë e 426 raste. Pas Prishtinës, Prizreni renditet i dyti me 995 raste aktive, pastaj Fushë-Kosova me 865, njofton Gazeta Sinjali. Sipas raporteve zyrtare, në total numri i rasteve aktive është 11 mijë...
Lajme

Nga këto komuna janë 23 viktimat

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit 23 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19, kurse janë shënuar edhe 424 raste të reja, shkruan Gazeta Sinjali. Nga këto 23 viktima 4 prej tyre janë nga komuna e Vushtrrisë dhe 3 nga komuna e Prizrenit....
Lajme

Cilët janë shkaktarët e vdekjeve në Kosovë nga COVID-19?

Vonesat e paraqitjes me kohë te mjeku, mosvaksinimi kundër COVID-19 dhe mungesa e stafit shëndetësor në spitalet, sipas epidemiologut, Isuf Dedushaj janë disa prej arsyeve pse po vazhdon të ketë numër të lartë të vdekjeve në Kosovë nga koronavirusi. Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, Dedushaj thotë se...
Lajme

Lajm i mirë: Bie ndjeshëm numri i vdekjeve dhe rasteve të reja

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se janë regjistruar 583 raste pozitive dhe 14 raste të vdekjes dhe 1 mijë e 944 janë shëruar nga Covid-19, raporton Express. Këto rezultate janë konfirmuar pas testimit të mbi 9 mijë mostrave. Njoftimi i plotë: ë 24 orët e fundit janë dhënë 19.807 doza...
Lajme

Ekspertët shëndetësorë paralajmërojnë një valë të re infektimesh, ja kur pritet të ndodhë

Në fillim të kësaj jave Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka dërguar 282 mostra në një laborator në Gjermani për detektim të varianteve të reja të COVID-19, përkatësisht të mutacionit kolumbian “Mu”.Rezultatet e këtyre mostrave pritet që të bëhen të ditura gjatë javës së ardhshme.Por ekspertët e shëndetësisë...
Lajme

Masat e reja, a do të lejohet puna edhe brenda lokaleve

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizimit të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka thënë se kanë kërkuar që të negociojnë me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, që të hiqet ora policore në vend. Sipas Sogojevës, arsyeja se pse kanë kërkuar nga Vitia që të hiqet ora policore është sepse nuk ka...
1 2 3 4 5 6
Page 3 of 6