archiveCOVID-19

Shëndeti

Çfarë është varianti i ri i COVID-19 që u identifiku

Autoritetet në disa pjesë të botës kanë reaguar me alarm ndaj variantit të ri të koronavirusit të identifikuar në Afrikën e Jugut, pasi Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe India janë në mesin e vendeve që kanë bërë të ditura kufizime në udhëtime, teksa shkencëtarët tentojnë të kuptojnë nëse ky...
Lajme

Masat anti-Covid, vjen lajmi i fundit

Deputeti nga radhët e LDK’së, Armend Zemaj ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Shëndetësisë që urgjentisht të marrin masa adekuate komform paralajmërimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe gjendjes me pandeminë në rajon dhe Evropë, raporton Gazeta Express. Zemaj ka thënë se në gjithë rajonin ka rritje...
Lajme

Covid-19, vjen paralajmërimi i frikshëm

Shkencëtarët kanë thënë se një variant i ri i Covid-it, që ka “numër jashtëzakonisht të lartë” të mutacioneve, mund të shkaktojë valë të re të sëmundjes duke i shmangur sistemet mbrojtëse të organizmit. Vetëm dhjetë raste në tri shtete janë konfirmuar përmes sekuencimit të gjenomit, por varianti i ri ka...
Lajme

IKSHPK publikon të dhënat e fundit me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon: ℹ Nga 1.231 testime, 10 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. ℹ Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. ℹ Sot janë shëruar 13 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i...
Lajme

Paralajmërohet valë e re infektimesh në Kosovë

Kosova mund të jetë pranë shpërthimit të një vale të re infektimesh me coronavirus. Kështu thotë infektologu Hamdi Ramadani, sipas të cilit kjo mund të ndodh për shkak se në Kosovë ka një numër të madhe të qytetarëve të pa vaksinuar. “Janë vetëm 750 mijë qytetarë që janë të imunizuar...
Lajme

Rekord pas rekordi, rëndohet edhe më shumë gjendja me COVID

Gjendja me COVID-19 po vazhdon të rëndohet në Gjermani. Sipas të dhënave të raportuara nga autoritetet shëndetësore, Gjermania regjistroi një rekord të ri negativ prej 50,196 infeksionesh të reja me Covid. Është hera e parë që vendi ka tejkaluar 50 mijë raste në ditë që nga fillimi i pandemisë dhe...
Lajme

Varianti i ri i Covid-19 në Kosovë, flet kryeministri Kurti

Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të Kosovës që të vaksinohen. Tha se ka mjaftueshëm vaksina për të gjithë. Sot në vend u konfirmua se në vendin tonë është prezent edhe varianti Delta “Është bërë një javë pa asnjë të vdekur në Kosovë dhe ky është...
Shëndeti

Ky është paralajmërimi i frikshëm nga OBSH

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron “dimër të vështirë” në Evropë, sa i përket situatës së pandemisë, për shkak të rritjes së infeksioneve në disa vende. Alarmi është ngritur nga drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Hans Kluge, gjatë një kongresi në Barcelonë. Kontinenti i Vjetër është “epiqendra e pandemisë”,...
Lajme

Bilanci ditor nga IKSHPK, vazhdon rënia e rasteve pozitive

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon: ℹ Në 24 orët e fundit janë dhënë 3.242 doza të vaksinës kundër COVID-19. ℹ Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.581.266 doza të vaksinës. ℹ Deri më sot...
Lajme

IKSHPK publikon raportin ditor të rasteve pozitive me Covid

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon: ℹNë 24 orët e fundit janë dhënë 2.646 doza të vaksinës kundër COVID-19. ℹPrej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë ℹ1.578.022 doza të vaksinës. ℹDeri më sot 737.475 qytetarë janë...
Lajme

OBSH jep paralajmërimin e frikshëm rreth Covid-19

Europa dhe Azia Qendrore janë edhe një herë epiqendra e pandemisë së Covid-19 me rreth 500 mijë vdekje të tjera që pritet të shënohen deri në 1 shkurt. Paralajmërimi i zymtë vjen nga drejtori i OBSH-së për Europën Hans Kluge. Rastet e reja u rritën 55 për qind gjatë 4...
1 2 3 6
Page 1 of 6