archiveCoronavirus

Lajme

1,822 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 103,382 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 1,822....
Lajme

Vitia: Me 15 qershor nis vaksinimi masiv

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, duke raportuar në Komisionin për Shëndetësi. Gjatë këtij raportimi ai theksoi se është nënshkruar plani shtetëror për vaksinim masiv dhe do të fillojë së zbatuari nëpër komunat e Kosovës. Vitia u shpreh se vaksinimi masiv nis më 15 qershor, shkruan Indeksonline. “Ka ulje të rasteve...
Lajme

Origjina e COVID-19 do të vazhdojë të hetohet

Teoria që shpërthimi i koronavirusit rrodhi nga një laborator kinez në Wuhan nuk është përjashtuar, sipas një eksperti shëndetësor të lidhur me OBSH-në. Dr Dale Fisher, Kryetar i Rrjetit Global të Alarmit dhe Reagimit të Përhapjes, i cili koordinohet nga OBSH, tha se hetimet e OBSH-së për origjinën e virusit...
Lajme

Situata me COVID-19 në Kosovë, nga e hëna nis lehtësimi i masave kufizuese

Në Kosovë nga nesër pritet të fillojë lehtësimi i masave kufizuese kundër përhapjes së COVID-19, shkruan Gazeta Sinjali. Qeveria e Kosovës vendosi të premten lehtësimin e masave kufizuese pas vlerësimeve se situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme dhe është shënuar rënie e rasteve të reja të të prekurve nga COVID-19. Nga...
Lajme

Çfarë nevojitet për t’i dhënë fund pandemisë?

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, një vit pas shpërthimit, koronavirusi ka infektuar mbi 117 milionë persona dhe ka lënë të vdekur mbi 2.6 milionë pacientë. Prandaj për persona me përvoja të tilla, jeta mund të mos jetë më kurrë e njëjtë, shkruan Gazeta Metro. Shpërthimi i koronavirusit nuk...
Lajme

Mbi 64 mijë perosna kanë marrë vaksinën antiCOVID në Kosovë

Në gjithë vendin gjatë së dielës janë vaksinuar rreth 800 persona në të gjitha qendrat e vaksinimit kundër virusit COVID-19. Në sallën “1 Tetori”, në Prishtinë vaksinën e kanë marrë 100 persona mbi moshën 65 vjeçare, ka thënë koordinatori i kësaj qendre Niman Bardhi. “100 persona janë vaksinuar në sallën...
Lajme

Çfarë dihet deri më tani për origjinën e COVID-19?

Shkencëtarët po e analizojnë përsëri misterin kryesor të COVID-19: Ku, kur dhe si u shfaq virusi që shkakton sëmundjen? Sipas dy teorive dominuese konkurruese, virusi është bartur nga kafshët, me gjasë nga lakuriqët, te njerëzit, ose ai ka dalë nga një laborator i virologjisë në Vuhan, Kinë, raporton Reuters. Kjo...
1 2 3 4 5 270
Page 3 of 270