archiveCoronavirus

Lajme

“Njësoj sikur të ishim në luftë”

Rrugët janë bosh, shkollat ​​janë mbyllur, grilat e restoranteve dhe dyqaneve janë ulur. Qyteti italian i Kodonjës, i cilësuar nga të gjitha mediat si “Wuhani” i Italisë, është kthyer tanimë në një qytet fantazmë, shkruan Tower FM. “Askush nuk mund të largohet dhe askush nuk mund të hyjë”, thotë Antonio...
Lajme

“Koronavirusi s’njeh deputetë as viza”

Kryetarja e  komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, njëherit edhe deputete Albena Reshitaj, në Info Magazinë tha se nuk është në dijeni sa është investuar të kaluarën për çështjen e koranvirusit. “Nuk e di sa kemi investu të ne të kalumen për me qenë të gatshëm me përballu”, tha ajo...
Lajme

Përse u përhap kaq shpejt koronavirusi në Itali?

Brenda vetëm 48 orësh, 6 persona humbën jetën nga koronavirusi në Itali, ndërsa numri i infektimeve u rrit me ritme frikësuese. Sipas të përditshmes italiane Corriere della Sera, shifra e rasteve të prekura mund të vazhdojë të rritet teksa vendi e gjen veten të përfshirë nga makthi që prej ditës...
Shëndeti

Çfarë i bën koronavirusi trupit të njeriut?

Shumëçka ende nuk është e njohur për koronavirusin, mirëpo dihet mirë sa mund të jetë shkatërrues për organizmin e njeriut Çfarë vërtet i ndodh trupit të njeriut në luftën me koronavirusin? Të shikojnë organ pas organi. Koronavirusi, gjenetikisht i ngjan aq shumë SARS-it, sa që e kanë quajtur trashëgimtar i...
Lajme

Kinë, bie numri i të prekurve me koronavirus

Kina ka njoftuar se për ditën e tretë me radhë, ka pasur rënie të numrit të rasteve të reja të koronavirusit. Të dielën, autoritetet kineze kanë raportuar 2 mijë raste të reja dhe 142 të vdekur. 68 mijë njerëz janë të prekur nga virusi vetëm në Kinë, ndërsa deri më...
Lajme

OBSH: Vaksina e koronavirusit gati për 18 muaj

Koronavirusi po vijon të përhapet me ritme të shpejta. Vetëm këtë të hënë kanë humbur jetën 108 persona, shifra më e lartë ditore e shënuar që nga shfaqja e këtij virusi. Në total, autoritetet kineze kanë raportuar se numri i viktimave i kalon 1 mijë. Ndërkaq, numri i të prekurve,...
1 267 268 269 270
Page 269 of 270