archiveCoronavirus

Lajme

9 të vdekur dhe 294 raste të reja me koronavirus në Kosovë

281 TË SHËRUAR DHE 294 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.729 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 294 raste pozitive....
Lajme

Bota regjistroi mbi 500 mijë vdekje nga Covid-19 në vetëm gjashtë javë

Në gjashtë javë bota regjistroi 500,000 vdekje nga koronavirusi. Kjo pasi shkalla e vdekshmërisë nisi të rritej konsiderueshëm që nga nëntori i 2020 si në Evropë ashtu edhe në Amerikën Veriore, raporton CNN. Sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins, në fillim të pandemisë u deshën më shumë...
Lajme

6 të vdekur dhe 363 raste të reja me koronavirus në Kosovë

418 TË SHËRUAR DHE 363 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 363 raste pozitive....
Lajme

Pulmologu kosovar: COVID-19 nuk lë pasoja në sistemin respirator

Pulmologu Besim Morina, thotë se Klinika e Pulmologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) është ballafaquar me sfida të mëdha gjatë pandemisë. Morina tha se ka mungesë të mjekëve, të stafit të mesëm dhe infermierëve. “Në Pulmologji sfidat janë të njëjta që nga fillimi i pandemisë. Është volumi i...
Biznes

Banka Botërore: Vaksina, motori i ekonomisë

Banka Botërore vendos vaksinën si kryefjalën e vitit 2021 në funksion të rritjes ekonomike. Në raportin e perspektivës globale, Shqipëria avantazhohet në rajon për dy aspekte siç janë turizmi dhe reformat e shpejta që duhet të kryejë për hyrjen në Bashkimin Europian. Ekonomia botërore pritet të rritet me 4% në...
Lajme

4 të vdekur dhe 279 raste të koronavirus në Kosovë

441 TË SHËRUAR DHE 279 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.775 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 279 raste pozitive....
Lajme

Një i vdekur dhe 299 raste të reja me koronavirus në Kosovë

526 TË SHËRUAR DHE 299 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.825 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 299 raste pozitive....
Lajme

OBSH vjen me një paralajmërim të ri për COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë me dije se variant i ri i koronavirusit i shfaqur fillimisht në Mbretërinë e Bashkuar është përhapur në 22 vende evropiane. Ky mutacion i quajtur B117 është më i transmetueshëm dhe shfaq një kërcënim më të madh, sidomos në një moment kur Evropa ka...
Lajme

4 të vdekur dhe 279 raste të reja me koronavirus në Kosovë

431 TË SHËRUAR DHE 279 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.751 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 279 raste pozitive....
1 2 3 248
Page 1 of 248