archiveCoronavirus

Lajme

Kjo është thirrja e fundit e Angela Merkel

Fjalimi i fundit në video e Angela Merkel si kancelare e Gjermanisë përqendrohet në çështjen e pandemisë, me një apel dramatik që synon vijimin e fushatës së vaksinimit për t’u përballur me valën e katërt të COVID-19 në vend. “Ju lutem të them një fjalë të fundit për diçka që...
Lajme

Masat e reja, ky është lajmi i fundit

Prej 30 gushtit, Qeveria e Kosovës, e ka rikthyer orën policore si një nga masat për mbrojtje ndaj COVID-19. Kjo ndodhi si pasojë e rritjes së madhe të viktimave e rasteve pozitive me koronavirus, shkruan Gazeta Sinjali. Mirëpo, që nga 30 gushti ka pasur rënie të rasteve pozitive dhe viktimave....
Lajme

1 mijë e 500 euro për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19, kështu mund të aplikoni

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar se sot Ministri Hekuran Murati ka nënshkruar vendimin për mbështetjen e familjeve që kanë humbur familjarin nga COVID-19, raporton Express. Sipas njoftimit të MFPT’së, secilës familje që ka humbur familjarin si pasojë e infektimit me COVID-19 do t’i ofrohet mbështetje financiare në...
Lajme

Emocionuese: Infektologut Valbon Krasniqi i mbushën sytë me lot, tregon se si një grua i kërkon ta shohë kufomën e vëllait që i kishte vdekur nga Covid-19

Këtë te diele në emisionin Kojshia Show në RTK1 mysafir ishte Drejtori i ShSKuK-së, Infektologu Valbon Krasniqi. Drejtori i ShSKUK-së, Infektologu Valbon Krasniqi ka treguar për vështirësitë që është përballur deri sa ishte në Intezivë duke u trajtuar të infektuarit me Covid-19. Ai tregon një përvojë mjaft prekëse se si...
Lajme

Këto janë të gjitha masat e reja të miratuara nga Qeveria

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja të cilat pritet të hyjnë në fuqi që nga dita e hënë, shkruan Gazeta Sinjali. Gazeta Sinjali ka siguruar të gjitha masat e reja që janë miratuar nga Qeveria e Kosovës. Sipas këtij dokumenti kufizimi i lëvizjes qëndron ashtu siç ka qenë,...
Lajme

Lajm i mirë: Lirohet Pulmologjia, s’ka më pacientë të prekur me COVID -19

Në Klinikën e Pulmologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, s’ka më pacientë të prekur me COVID -19, njofton ShSKUK. “Pas përmirësimit të gjendjes shëndetësore, disa pacientë janë liruar për në shtëpi, ndërsa disa të tjerë janë transferuar në Klinikën Infektive 2 ( Mjekësinë Sportive) për trajtim të mëtutjeshëm. Kjo...
Lajme

Masa të reja nga e hëna, vjen lajmi i fundit nga ministri Vitia

Përfaqësues të Asociacionit të Komunave të Kosovës do të takohen sot me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, për të diskutuar rreth masave të reja anti-COVID, raporton Express. Kështu ka konfirmuar për Gazetën Insajderi drejtori i ekzekutiv i AKK-së, Sazan Ibrahimi. “Sot në orën 14:00 do të takohemi me ministrin e...
Lajme

Si përcaktohet në Kosovë një vdekje nga Covid?

Me paraqitjen e COVID-19 në përgjithësi në botë dhe në veçanti në Kosovë, një pyetje e cila është shtruar shpesh është se si përcaktohet nëse një vdekje ka ardhur nga COVID-19 ose jo. Dhe disa studime tregojnë se njerëzit janë të ndarë ashpër për ashpërsinë e virusit. Madje, gati një...
Lajme

Situata me COVID, vjen lajmi shpresëdhënës nga QKUK

675 pacientë po trajtohen në klinikat COVID-19 të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme, prej tyre, 540 me oksigjeno-terapi dhe 44 në kujdes intensiv, raporton Gazeta Express. Përmes një njoftimi, ShSKUK-ja ka bërë të fitur edhe për numrin e pacientëve të shtrirë nëpër klinikat dhe spitalet regjionale....
1 2 3 280
Page 1 of 280