archiveçmimi

Biznes

Produktet ushqimore në Kosovë më të shtrenjtat në rajon

Kosova ka çmime shumë të larta të produkteve ushqimore bazë, në krahasim me vendet e rajonit. Nga produktet e njëjta të blera në Prishtinë, Tiranë, Preshevë e Shkup shihet dallimet që kanë çmimet e këtyre produkteve. Çmimet e ushqimeve në vendet e rajonit, pothuajse janë të njëjta me ato të...
Lajme

Haradinaj kundër çmimit të lartë të naftës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kritikuar ashpër kompanitë importuese të derivateve të naftës për rritjen e çmimit në treg. “Dëmtimi i padrejtë financiar i qytetarëve të Republikës së Kosovës është i patolerueshëm. Kjo po ndodh aktualisht nga kompanitë që importojnë dhe shesin naftë në Kosovë”, ka shkruar Haradinaj në...
Lajme

Francë, Macron mendon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Presidenti francez Emmanuel Macron është duke marrë në konsideratë vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme pas një dite protestash të dhunshme anti-qeveritare në Paris. Ajo që nisi si indinjate kundër çmimit të karburantit, tani është shndërruar në zemërim kundër kostove të larta të jetesës. Disa prej demonstruesve mbetën paqësore, por të...
Lajme

Protestuesit në Francë mposhtin policinë, hyjnë në Pallatin Elysee

Policia në Paris po përdor gaz lotsjellës për të shpëndarë protestuesit. Por protestuesit kanë arritur që të çajnë kordonin e policisë dhe të futen në Pallatin Elysee. Kjo është fundjava e dytë që francezët protestojnë kundër rritjes së çmimit të naftës. Rreth 280.000 vetë morën pjesë në protestat që nisën...
Biznes

Në vend, nafta me çmim rekord në krahasim me pagat e ulëta

Shqiptaret kanë pagën mesatare vjetore në nivele të ulëta, por çmimin e karburanteve e kanë shumë të lartë, të pakrahasueshëm me asnjë vend rreth nesh. Një çmim të ngjashëm nafte me Shqipërinë ka Uruguai, por atje paga është tre herë me e lartë. Francezët protestojnë kundër rritjes së çmimit të...
Lajme

Pas Francës edhe Bullgaria në protesta kundër çmimeve të larta të karburantit

Protestat kundër çmimeve të larta të karburantit, rritjes së kostos së jetesës, varfërisë dhe korrupsionit kanë vazhduar sot në të gjithë Bullgarinë. Në Sofje, mijëra njerëz u mblodhën në sheshin e Princit të Aleksandrit, pavarësisht shiut, raporton BTA.Demonstruesit bërtitën “dorëheqje” dhe “referendum”, si dhe mbanin pankarta me mbishkrime “Populli kundër...
1 2
Page 1 of 2