archiveBritania e Madhe

Lajme

Edhe Anglia para mbylljes totale

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka thënë se është duke menduar ta mbyllë për një muaj Britaninë e Madhe me shpresën se masat kundër COVID-19 do të lehtësoheshin para Krishtlindjeve. Një rregull i ri i qëndrimit në shtëpi mund të bëhet i ditur të hënën në përjashtim të...
Lajme

Britania e kërcënon me luftë Rusinë e Kinën

“Britania duhet duhet të forcojë forcën e saj vde,kjeprurëse dhe të jetë gati për të përdorur ‘fuqi të rëndë’ kundër Rusisë dhe Kinës”. Kjo është deklarata më e fundit e ministri britanik i Mbrojtjes, Gavin Williamson, që ka ndezur gjakrat me Moskën dhe Pekinin, teksa Londra përgatitet të vendosë anijet...
Lajme

Rusia ‘kapet’ me Britaninë për Kosovën

Ambasada e Rusisë në Londër ka reaguar pas deklaratave të ambasadores britanike, Karen Pierce në Këshillit të Sigurimit se Kosova ka të drejtën e ushtrisë së vet. Në reagimin e ambasadës ruse u tha përsëri që themelimi i ushtrisë së Kosovës është kërcenim i drejtpërdrejtë për serbët që jetojnë në...
Lajme

Në Angli ndodh ajo që më së paku pritej, Parlamenti refuzon marrëveshjen e “Brexit”

Deputetët e Dhomës së Përfaqësuesve në Parlamentin britanik kanë refuzuar marrëveshjen e “Brexit” të arritur mes Kryeministres Theresa May dhe Bashkimit Evropian. 432 deputetë votuan kundër marrëveshjes, ndërsa vetëm 202 votuan pro, duke e bërë këtë humbjen më të madhe të një qeverie britanike në parlament që prej vitit 1924....
Interesante

Kaloi 5 muaj duke notuar, shikoni gjendjen e tij

Njeriu që ka kaluar rreth Britanisë së Madhe Kohët e fundit, një notues 33 – vjeçar dhe ekspert për stërvitje, Ross Edgley u kthye nga një udhëtim epik prej 2 mijë e 800 kilometrash. Ross kaloi 5 muaj në det dhe besohet të jetë personi i parë që noton rreth...