archiveBlerim Latifi

Lajme

Latifi: Hoti nuk e ka kapitalin politik për ta kundërshtuar Thaçin

Profesori i filozofisë Blerim Latifi mendon se një qeveri e mundshme me në krye Avdullah Hotin do të përballet me probleme të shumta. “Do të jetë qeveri që do të ketë shumë probleme marrë parasysh edhe ekonominë pas pandemisë”, thotë Latifi. Sipas Latifit, Hoti po bëhet kryeministër në një kohë...
Op/Ed

Qeveria gaboi përsëri!

Nga Blerim Latifi Qeveria gaboi përsëri! Vendimi i ri nuk merr parasysh kërkesat e aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese. Kufizimi i lirive dhe të drejtave të njeriut nuk mund të jetë në diskrecion të një ministri. Ministri nuk mundet me i shpërnda të drejtat kushtetuese si me “lugë”, kaq ju, kaq...
Blerim Latifi
Op/Ed

Anatomia e militantit

Shkruan: Blerim Latifi Botëkuptimi i militantit është i thjeshtuar deri në maksimum. Ai e sheh botën me vetëm dy ngjyra : bardh e zi. Rendi moral i botës poashtu paraqitet i dyzuar në mendjen e tij. Ai është rendi i ndarë midis të mirës dhe të keqës, midis dritës dhe...
Op/Ed

Pas koronavirusit, bota do të marrë vesh katastrofën ekonomike

Nga Blerim Latifi Kina është shtet me traditë totalitare dhe vendet totalitare janë të prirura të marrin masa ekstreme sa hapë e mbyll sytë. Kështu ndodhi edhe me coronavirusin: me të shpërthyer epidemia, i gjithë populli në izolim. Pjesa tjetër e botës thjesht ndoqi modelin totalitar të Kinës, pa llogaritur...
Blerim Latifi
Op/Ed

Albin Kurti zgjodhi një moment “të mirë” ta godasë LDK’në

Nga Blerim Latifi Kurti zgjodhi momentin më të përshtatshëm për të që të godas kundërshtarin e vetëm në qeveri, Agim Veliun. LDK, në nervozë e sipër, iu kundërpërgjigj me inicimin e mocionit të mosbesimit. Partitë opozitare vrapuan që ta mbështesin, përjashto PDK-në e cila ishte e dykuptimshme në shpjegimin e...
1 2 3 4 5 9
Page 3 of 9