archiveBlerim Latifi

Lajme

Latifi kritikon ‘Mulla Mercedesin’: Mazllami tha s’ka pasur shqiptarë para turqve në Kosovë, përputhet me tezën serbe

Profesori universitar, Blerim Latifi, ka kritikuar një ligjëratë të hoxhës Mazllam Mazllami, duke thënë se ligjëratat e tij përputhen me tezën serbe, transmeton Gazeta Metro. Latifi në emisionin Pressing në T7 ka thënë se ligjërata të tilla janë të dëmshme për shtetin dhe nuk përkojnë me historinë. Ai tha se...
Lajme

Blerim Latifi reagon ashpër pas sulmit ndaj gazetarit Valon Syla: Të tillët sot mund t’i shohësh veç në mediat e Kabulit dhe Tehranit

Profesori universitar, Blerim Latifi, ka reaguar ashpër pas sulmit ndaj gazetarit Valon Syla. Latifi ka thënë se 24 orë në ditë i promovojnë nëpër studio televizive dhe faqe portalesh vahabët e talebanët shqipfolës. “Për secilën çështje të shoqnisë dhe shtetit i kanë bërë pika reference njerëzit pa edukatë qytetare, pa...
Blerim Latifi
Lajme

Profesor Latifi: Sot në fakultet tema kryesore ishte futbolli

Profesori universitar, Blerim Latifi, ka thënë se sot në hapësirat e fakultetit temë kryesore ishte futbolli. Kjo pasi, siç tha ai, emocionet e lojës së mbrëmshme ndërmjet Argjentinës dhe Francës në finalen e Kupës së Botës, ende nuk kishin kaluar. “As adhurimi për dy heronjtë e saj, Messin dhe Mbapenë....
Lajme

Latifi: E gjithë kjo dramë e Veriut lidhet me planin franko-gjerman

“E gjithë kjo dramë e Veriut lidhet me planin franko-gjerman”, mendon profesori universitar i filozofisë, Blerim Latifi. Sipas tij, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka nxitur rebelimin e serbëve lokalë për ta krijuar një krizë, në mënyre që t’i shmanget planit franko-gjerman. “E gjithë kjo dramë e Veriut lidhet me...
Lajme

Latifi: Sonte, veriu praktikisht është në gjendje lufte

Analisti dhe profesori Blerim Latifi ka reaguar pas gjendjes së krijuar në veri të vendit. Përmes një shkrimi në Facebook, Latifi tha se sonte Veriu praktikisht është në gjendje lufte. “Sonte Veriu praktikisht është në gjendje lufte. Afër Ujmanit ka pasur këmbim zjarri midis policisë së Kosovës dhe paramilitarëve serbë,...
Lajme

Latifi: Ata që e justifikojnë monstrumin që vrau gruan shtatzënë, janë vrasës potencial të grave nesër

Profesori Blerim Latifi ka thënë se justifikuesit e vrasësit të shtatzënës 35-vjeçare, janë vrasës potencial të grave. Ai ka thënë se komente të tilla janë paralajmërime të hershme të krimeve të radhës. “Potencialisht vrasësit e nesërm të grave janë ata që sot shkruajnë komente përmes të cilave e arsyetojnë dhe...
Lajme

“Duket se SHBA e BE kanë arritur një konsensus për veriun”

Profesori dhe analisti, Blerim Latifi beson se mbështetësitë ndërkombëtarë të Pavarësisë së Kosovës, kanë arrit një konsensus që nuk po munden të ia thonë hapur Kosovës. “Ky kontroll të cilin Serbia e ka me veriun e Kosovës, duhet të legalizohet”, kjo sipas tij, është ai konsensusi i heshtur që ndërkombëtarët...
1 2 3 12
Page 1 of 12