archiveBill Gates

Lajme

Bill Gates paralajmëron për një problem më të madh sesa koronavirusi

Bill Gates, bashkëthemelues i Microsoft, është shprehur se bota po përballet aktualisht me një problem shumë më të madh sesa koronavirusi. Ky problem është ndryshimi klimatik. “Nuk ka një vaksinë për ta zgjidhur ndryshimin klimatik, është shumë më i rëndë”, tha Gates për “Bloomberg”. Sipas tij, problemi mjedisor do të...
Lajme

Vdes në moshën 94-vjeçare babai i Bill Gates

William H. Gates, babi i miliarderit Bill Gates, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Lajmin e bëri të ditur familja e tij. Në njoftimin e familjes thuhet se avokati, filantropi dhe veterani i ushtrisë amerikane vdiq të hënën në shtëpinë e tij në Uashington pasi vuante nga sëmundja e Alzheimerit. William...
Tech

Bill Gates parashikon datën se kur do të marrë fund pandemia

Përgjatë kohës së pandemisë, Bill Gates ka zënë ballinat e medieve elektronike, duke kontekstualizuar përpjekjet për luftimin e koronavirusit. Ai parashikoi ndodhinë e pandemisë në një video të vitit 2015, e cila u bë virale. Së fundmi, ai ka dhënë edhe datën e saktë për tejkalimin e krizës pandemike, shkruan...
Tech

Marrëveshja e Microsoft’it me TikTok? – Reagon Bill Gates

Bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Bill Gates e ka përshkruar marrëveshjen potenciale me TikTok si “kupë me helm”. Në një intervistë për ‘Wired’, Gates bëri të ditur se përvetësimi i pjesshëm i TikTok-ut, nga Microsoft-i, nuk do të jetë as i lehtë as i thjeshtë. “Por po, kjo është një kupë me...
Tech

Bill Gates optimist, tregon kur do të përfundojë pandemia

Sipas Bill Gates, përmes inovacionit në diagnostikim, terapi dhe vaksinim, bota do të ketë dalë përfundimisht nga gjendja e pandemisë deri në fund të vitit 2021 “Fundi (i pandemisë) vjen kur midis infeksionit natyror dhe vaksinës kemi imunitetin e tufës,” tha ai në një intervistë për Bloomberg. Sipas Gates, “vaksina...
1 2 3 4 5 6
Page 3 of 6