archiveBesnik Bislimi

Lajme

Lajçak jep detaje nga takimi i Bislimit me Petkoviq

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë thotë se ka pasur diskutime intensive me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi dhe negociatorin nga Serbia, Petar Petkoviq. Këtë e bëri të ditur Lajçak nëpërmjet llogarisë së tij në Twitter. Lajçak ka thënë se po zhvillohen diskutime për një sërë temash...
Lajme

Tensione në kuvend, Bislimi – Gashit: Mbylle dhe dëgjo

Shefi i grupit parlamentar i LDK-së, Arben Gashi, e ka pyetur zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimin se a janë legale apo ilegale targat pas marrëveshjes së arritur për këtë çështje në Bruksel, mes Kosovës dhe Serbisë, njofton Klankosova.tv. “Pyetje konkrete për zëvendëskryeministrin: “Ne kemi dakordim për të gjitha pikat, e...
Lajme

Marrëveshja për targat, Bislimi tregon të gjitha detajet

Qeveria e Kosovës ka thënë se më 2 tetor, fillimisht ushtarët e KFOR-it do të vendosen në pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë para se të largohen njësitë speciale të Policisë të Kosovës dhe largimi i barrikadave nga serbët lokalë. Duke folur në një intervistë për Radion Evropa e Lirë,...
Lajme

Detaje të reja nga marrëveshja Kosovë-Serbi për situatën në Veri

Sekretari për Media dhe Komunikim në Lëvizjen Vetëvendosje, Arlind Manxhuka ka thënë se deklarata e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi lidhur me draft-dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave mes Kosovës dhe Serbisë, është keqkuptuar qëllimshëm. Manxhuka përmes një postimi në Facebook ka dhënë sqarime të deklaratës së Bislimit. Ai ka thënë...
Lajme

Lajmi i fundit rreth nga Brukseli rreth bisedimeve Kosovë-Serbi

Delegacioni serb në bisedimet me Kosovën në Bruksel e ka përfunduar takimin me të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak mirëpo nuk kanë dhënë përgjigje nëse e pranojnë draft dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave të automjeteve, e cila ka shkaktuar tension gjatë ditëve të fundit në...
Lajme

E ke logjikën e kalbur, përplasen fort Zogaj dhe Bislimi

Analisti Petrit Zogaj i ka reaguar zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi lidhur me deklaratat për hapjen e arkivave të UÇK’së. Zogaj thotë se “Kosova ka marrë një goditje të mirë në ujdinë e para dy ditëve” në Bruksel. “Logjika e njeriut ne IQ me te larte ne Kosove. Po thote, arkiva shteterore...
Lajme

Bislimi tregon nëse do ketë takim Kurti-Vuçiq

Udhëheqësi i delegacionit të Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi konfirmoi se gjatë këtij muaji nuk do të ketë takim ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksadar Vuçiq. “Nuk ka përparim të mjaftueshëm të prekshëm për të organizuar një takim të udhëheqësve”, tha Bislimi pas...
Lajme

Prej 15 shtatorit paralajmërohet reciprociteti për targat e veturave me Serbinë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka paralajmëruar pas takimit të sotëm me përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, se Kosova nuk do të pranojë zgjatjen e marrëveshjes së përkohshme për targat e veturave përtej 15 shtatorit, kur edhe skadon afati i kësaj marrëveshje të arritur shumë vite më...
1 2 3
Page 2 of 3