archiveBesnik Bislimi

Lajme

Kosova i vendos sanksione të reja Rusisë dhe Bjellorusisë, Bislimi tregon se çfarë përfshijnë

Kosova i është bashkuar sanksioneve të reja të Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara kundër Rusisë dhe Bjellorusisë. Në prill Këshilli i Bashkimit Europian dhe Shtetet e Bashkuara prezantuan saknsionet e reja kundër Rusisë. Qeveria miratoi sanksionet e koordinuara me BE-në e SHBA-në, raporton Gazeta Express. Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi njoftoi...
Lajme

Lajçak jep detaje nga takimi i Bislimit me Petkoviq

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë thotë se ka pasur diskutime intensive me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi dhe negociatorin nga Serbia, Petar Petkoviq. Këtë e bëri të ditur Lajçak nëpërmjet llogarisë së tij në Twitter. Lajçak ka thënë se po zhvillohen diskutime për një sërë temash...
Lajme

Tensione në kuvend, Bislimi – Gashit: Mbylle dhe dëgjo

Shefi i grupit parlamentar i LDK-së, Arben Gashi, e ka pyetur zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimin se a janë legale apo ilegale targat pas marrëveshjes së arritur për këtë çështje në Bruksel, mes Kosovës dhe Serbisë, njofton Klankosova.tv. “Pyetje konkrete për zëvendëskryeministrin: “Ne kemi dakordim për të gjitha pikat, e...
Lajme

Marrëveshja për targat, Bislimi tregon të gjitha detajet

Qeveria e Kosovës ka thënë se më 2 tetor, fillimisht ushtarët e KFOR-it do të vendosen në pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë para se të largohen njësitë speciale të Policisë të Kosovës dhe largimi i barrikadave nga serbët lokalë. Duke folur në një intervistë për Radion Evropa e Lirë,...
Lajme

Detaje të reja nga marrëveshja Kosovë-Serbi për situatën në Veri

Sekretari për Media dhe Komunikim në Lëvizjen Vetëvendosje, Arlind Manxhuka ka thënë se deklarata e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi lidhur me draft-dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave mes Kosovës dhe Serbisë, është keqkuptuar qëllimshëm. Manxhuka përmes një postimi në Facebook ka dhënë sqarime të deklaratës së Bislimit. Ai ka thënë...
Lajme

Lajmi i fundit rreth nga Brukseli rreth bisedimeve Kosovë-Serbi

Delegacioni serb në bisedimet me Kosovën në Bruksel e ka përfunduar takimin me të dërguarin e Posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak mirëpo nuk kanë dhënë përgjigje nëse e pranojnë draft dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave të automjeteve, e cila ka shkaktuar tension gjatë ditëve të fundit në...
Lajme

E ke logjikën e kalbur, përplasen fort Zogaj dhe Bislimi

Analisti Petrit Zogaj i ka reaguar zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi lidhur me deklaratat për hapjen e arkivave të UÇK’së. Zogaj thotë se “Kosova ka marrë një goditje të mirë në ujdinë e para dy ditëve” në Bruksel. “Logjika e njeriut ne IQ me te larte ne Kosove. Po thote, arkiva shteterore...
1 2
Page 1 of 2