archiveBE

Lajme

Çka duhet të mësojë Kosova nga vendimi i Bashkimit Europian?

Dështimi i arritjes së konsensusit në Bashkimin Evropian për nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk do të duhet të shtojë pesimizmin në Kosovë, sado që ajo ndodhet e fundit në procesin e gjatë të integrimit në BE, thonë profesorë dhe analistë të çështjeve evropiane. Bashkimi Evropian...
Lajme

“Duhet të mësohemi me sanksione nga Amerika dhe BE’ja”

Haxhi Shala, deputet i Nismës Socialdemokrate, ka thënë se Kosova duhet të mësohet me sanksione dhe presione nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian. Në Interaktiv të KTV-së, Shala ka folur lidhur me presionin ndërkombëtar që taksa ndaj mallrave serbe të hiqet dhe hapave të parë sanksionues të...
Lajme

Shefja e BE’s në Kosovë u kërkon autoriteteve sigurimin e arsimit cilësor

Qeveria, mes presionit europian për arsim cilësor dhe të mësimdhënësve për pagë të dinjitetshme, sikurse të zyrtarëve qeveritarë! Rumania mbështet dialogun dhe domosdoshmërinë e sigurimit të një marrëveshje në përputhje me vlerat themelore të BE’s, tha shefi i Zyrës Ndërlidhëse të Rumanisë në Prishtinë, Daniel Onişor. Sipas tij, prioritet i...
Lajme

Sinani: BE’ja shumëftyrëshe dhe cinike në raport me Kosovën

Anëtari i këshillit të përgjithshëm të NISMA’s, Resul Sinani, përmes një postimi në profilin e tij në facebook ka mbështetur qendrimet e Qeverisë së Kosovës gjatë takimit të sotëm me përfaqësuesen e BE-së, Federica Mogherini. Sinani në postimim e tij ka thënë se nëse shtetet e BE-së nuk janë unike...
Lajme

Kadri Veseli: BE të ketë qasje të sinqertë për Kosovën

Pas vendimeve që Kosova ka marrë kohët e fundit, kreu i Kuvendit, Kadri Veseli, ka thënë që pret nga BE një qasje të sinqertë për Kosovën. Veseli deklaroi se pas miratimit të marrëveshjes për demarkacionin, reformave në drejtësi dhe përmbushjes së gjitha kritereve për liberalizimin e vizave, më shumë se...
1 2 3 4
Page 1 of 4