archiveBBC

Sporti

BBC: Sikur futbolli të kishte më tepër tifozë si kosovarët

Pritja që i bën tifozët kosovarë Kombëtares së Anglisë, ka bërë që të mahnitet e gjithë bota. Të shtangur kanë mbetur veçanërisht anglezët, derisa mediumet më të mëdha nga Ishulli kanë raportuar për këtë mikpritje. Televizioni britanik BBC, ka postuar një fotografi të dy fëmijëvë, njëri me fanellë të Kosovës...
Lajme

BBC: Lufta në Kosovë, konflikti që nuk do të largohet asnjëherë

Më 24 mars të vitit 1999, SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë filluan bombardimet mbi Serbinë duke i dhënë kështu fund luftës në Kosovë. Kështu e nis shkrimin gjiganti britanik, BBC, ku thekson se për shumë shqiptarë dhe serbë të Kosovës, konflikti nuk është zgjidhur kurrë, njofton Klan Kosova. Korrespodentët...
Lajme

​BBC: A është kryeqyteti i Kosovës më i shëmtuari në Evropë?

Gazetarja Deborah Huso, e cila shkruan për disa nga mediat më prestigjioze botërore, ka bërë një shkrim për BBC duke përshkruar vizitën e saj dyditore në Prishtinë. Titulli këtij shkrimi është “A është kryeqyteti i Kosovës më i shëmtuari në Evropë?”. Huso shkruan se asnjëherë nuk kishte menduar të vizitonte...
Lajme

BBC: Ëndërrimtarët e Ushtrisë së Kosovës tërbojnë Serbinë fqinje

Nëse Kosova është ende e angazhuar për një rrugë euro-atlantike, ajo ka qenë e dyshimtë në dy javët e fundit, shkruan BBC, përcjellë GazetaBlic. Së pari, ngriti një tarifë prej 100% për importet nga Serbia fqinje. Tani deputetët e saj janë të vendosur të votojnë për ngritjen e një ushtrie....
Sporti

BBC’ja shkruan fjalë të mëdha për Kombëtaren e Kosovës

Nesër në Dublin të Irlandës hidhet shorti për kualifikimet e kampionatit evropian EURO 2020. 55 kombëtare janë të ndara në gjashtë vazo, derisa do të konfirmohet ndarja në dhjetë grupe, shkruan GazetaBlic. Kujtojmë se pesë grupe do të jenë me nga gjashtë skuadra, e pesë të tjera me nga pesë...