archiveBashkimi Europian

Lajme

Grenell me ultimatum për BE’në: Në këtë datë duhet të përfundojë çështja e liberalizimit për kosovarët

Richard Grenell, përfaqësuesi i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, sërish ka folur për rinisjen e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe rëndësinë e liberalizimit të vizave. Grenell në një postim në Twitter ka shkruar se është i kënaqur të shohë se evropianët po organizojnë video-Samitin e Parisit më...
Lajme

Sholtes: Shpresoj vizat të hiqen deri në maj të 2019-s

Igor Sholtes, raportues për Kosovën në Parlamentin Evropian, gjatë një interviste për gazetën “Zëri” ka pranuar se te disa shtete anëtare të BE-së kanë mëdyshje sa i përket heqjes së vizave për Kosovën. Megjithatë, ai shpreson se liberalizimi i vizave do të ndodhë në fund të mandatit aktual të Parlamentit...
Lajme

Tash edhe zyrtarisht, BE i tregon Kosovës se liberalizimi është larg

Bashkimi Evropian (BE) edhe zyrtarisht i ka paralajmëruar zyrtarët e institucioneve të vendit se liberalizimi i vizave me Kosovën kërkon kohë, pasi të gjitha (28) shtetet anëtare duhet të marrin vendimin për këtë çështje në mënyrë individuale. Madje zyrtarë nga BE-ja kanë thënë se para se të merret vendimi përfundimtar...
Lajme

Lajm i madh për Shqipërinë

Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Europian, Johannes Hahn ka deklaruar se Shqipëria dhe Maqedonia tani mund të jenë dy vendet të cilat po “vrapojnë” drejt Bashkimit Europian. Gjatë një interviste për gazetën gjermane Die Welt, Hahn tha se për një kohë të gjatë ka qenë Serbia dhe Mali i Zi...
Lajme

Bashkimi Evropian vendos kufijtë Kosovë-Serbi me helikopter

Ish-shefja e ekipit negociator në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri në një postim në Facebook ka thënë se kufijtë ndërshtetëror me Serbinë, u vendosën në dialogun e Brukselit, përmes marrëveshjes së IBM-së. Ajo ndër tjera ka postuar edhe fotografi nga vendosja e atyre pikave, që ishin bërë me helikopterë të...
Lajme

A do të zbrazet Kosova pasi të hiqen vizat?

“Do të shfrytëzoj çdo mundësi dhe nuk kthehem në Kosovë” Kështu shpreh mllefin e saj 24 vjeçarja, Armira Shaqiri e diplomuar tash e dy vite. Ajo për Gazetën inFokus e shqetësuar ka deklaruar se nuk po arrin të gjej një vend pune në Kosovë tash e disa vjet. “Kam diplomuar...