archiveBardhyl Mahmuti

Lajme

Bardhyl Mahmuti: Gjenocidi ka emër: Serbi!

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, Bardhyl Mahmuti, ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të presidentit serb Aleksandër Vuçiq, pasi ky i fundit kishte deklaruar se më parë e vë kokën në cund, se sa ta njohë Kosovën, raporton Korrespodenti. “Është koha që t’i vihet koka në cung Goebbelsit të Ballkanit!”, ka shkruar...
précis

“Eskadronët e vdekjes” i autorit Bardhyl Mahmuti, që nga sot në mund të gjendet në librari

Ditë më parë ka dalë nga shtypi romani “Eskadronët e vdekjes” i autorit Bardhyl Mahmuti. Që nga sot, 15 janar, romani do të shpërndahet nëpër librari në Prishtinë. Në “Eskadronët e vdekjes” autori gërsheton teknikën e romanit historik dhe kronikës si gjini letrare, të cilat i mundësuan t’i ofrojë lexuesit...
Lajme

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së: Dick Marty nuk ka guxim të ballafaqohet me të vërtetën

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, njëherësh publicisti Bardhyl Mahmuti ka reaguar serish ndaj raportit të senatorit zviceran Dick Marty për të ashtuquajturin trafikim organesh dhe shtëpinë e verdhë. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se raporti i Dick Marty është përpiluar nga Shërbimi Sekret i Serbisë dhe se janë...
Op/Ed

Hapja e negociatave për integrim e Serbisë së udhëhequr nga Aleksandër Vuçiqi – Goebbelsi i Ballkanit, kompromisi më i madh i BE’së

Shkruan: Bardhyl Mahmuti Është bërë praktikë e patjetërsueshme në Serbi që çdoherë kur dështojnë përpjekjet serbe për ta ndarë Kosovën, Aleksandër Vuçiqi del me deklaratë se “Serbia është gjithmonë e gatshme të negociojë për zgjidhje të ndryshme kompromisi me Kosovën, por duhet të jetë një kompromis – pa ultimatum”! Të...
Op/Ed

Ceca dhe “fansat” e saj shqiptarë!

Nga Bardhyl Mahmuti Të dashur miq, Një postim i këngëtarit të mirënjohur Genc Prelvukaj, për shqiptarët që kanë pëlqyer faqen zyrtare të këngëtares serbe Ceca Razhnjatoviq më shtyri të shoh listën e miqve të mi. Fatkeqësisht, në mesin e 5000 miqve të mi, kishte 92 persona që ishin “fansa” të...
Op/Ed

Origjina serbe e “minishengenit” dhe të pavërtetat e Edi Ramës

Shkruan: Bardhyl Mahmuti –Mohimi i gjenocidit është helmi dhe acidi, që pamundëson shërimin e plagëve në Kosovë! Gjatë takimit me Aleksandar Vuçiq, Zoran Zajev dhe Milo Gjukanoviq dhe në konferencën me gazetarë që pasoi këtë takim, z. Edi Rama i quajti udhëheqësit e Kosovës “të paditur klasikë, që e kanë...
Op/Ed

Ata e kanë vendin në burg…

Shkruan: Bardhyl Mahmuti Raporti i Institutit të Mjekësisë Ligjore të Lozanës në Zvicër hodhi poshtë pretendimin e të gjithë atyre që ishin të përfshirë në fshehjen e vrasjes së Astrit Deharit duke e prezantuar si “vetë vrasje”. Gjetja e ADN-së së një personi tjetër të përfshirë në këtë krim dhe...
Op/Ed

Ndarja e çmimit “Nobel” dhe prostitucioni i Akademisë Suedeze

Bardhyl Mahmuti Zgjedhja e shkrimtarit austriak, PeterHandke, si fitues i çmimit “Nobel” në letërsi për vitin 2019 ka sjellë reagime të shumta, për shkak të mbështetjes së madhe që ky autor i ka dhënë politikës së gjenocidit,që u zbatua nga serbët në Bosnjë dhe në Kosovë. Reagime të tilla vijnë...
Lajme

“Dikush po manipulon me harta për shkëmbim territoresh”

Publicisti dhe njëri prej udhëheqësve kryesor të UÇK-së, Bardhyl Mahmuti ka thënë se dikush po manipulon me një hartë, në të cilin pretendohet se Kosova fiton më shumë në një shkëmbim të mundshëm territoresh me Serbinë. “Manipulim i fëlliqtë”, ka shkruar Mahmut, në Fb. Ai ka thënë se dikush qëllimshëm...
1 2
Page 1 of 2