archiveArmend Mehaj

Lajme

Niset kontingjenti i FSK’së në operacionin e kërkim – shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi

Pas konsultave me Gjeneral Jasharin, kontakteve direkte gjatë tërë ditës me homologun tim turk, Ministrin e Mbrojtjes, Hulusi Akar, vendimin e kryeministrit Kurti dhe autorizimit nga ana e Presidentes Osmani, nisëm kontingjentin e specializuar të FSK-së për operacionin humanitar në Turqi për reagim me rastin e tërmetit të sotëm. Njoftimin...
Lajme

Mehaj: SHBA përkrah Kosovën drejt anëtarësimit në NATO

Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës, Armend Mehaj ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin iniciativën e Kosovës për t’u bërë anëtare e Partneritetit për Paqe, si hap drejt anëtarësimit në NATO. Mehaj, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se “edhe një herë ShBA, si ndër...
Lajme

Hoppe përmbahet nga komentet, Mehaj rikërkon anëtarësim në NATO

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka marrë pjesë në ceremoninë e transferimit të detyrës së drejtorit të Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s (NALT), nga gjeneral Jorg Ruter te gjenerali Joachim Hoppe. Mehaj tha se synimi i Kosovës është anëtarësimi në NATO, sepse sipas tij, Kosova i ndanë vlerat e...
Lajme

Gjermania ndihmon me 1 milion euro donacion FSK-në

Ministria e Mbrojtjes ka pranuar sot donacion me vlerë prej një million eurosh për zhvillimin dhe avancimin e FSK-së. Siç njofton Ministria e Mbrojtjes, ministry Armend Mehaj dhe ambasadori gjerman në Kosovë, Joern Rohde, nënshkruan marrëveshjet për pranim-dorëzimin e donacionit të fondeve për prokurimin, duke përfshirë pajisje, automjete dhe trajnime...
Lajme

Mehaj prezanton automjetet e blinduara të Ushtrisë së Kosovës

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka prezantuar automjetet e blinduara taktike, të cilat së shpejti do të jenë në shërbim të Forcave të Sigurisë së Kosovës. Mehaj përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se, “së shpejti këto automjete të blinduara taktike, të kompletuara me platformën e integruar...