archiveAntony Blinken

Lajme

Kurti flet në telefon me Blinken, ja për çka biseduan

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të shtetit, Anthony Blinken. Këtë, të ditur e ka bërë vet kryeministri Kurti me anë të një postimi në Tëitter, shkruan lajmi.net. I pari i Qeverisë tha se e ka informuar Blinkenin për “progresin” në Kosovë. Temë...
Lajme

Shkuan për t’i marrë 200 milionë, iu doli Asociacioni

Kryeministri Albin Kurti dhe Presidentja Vjosa Osmani nuk e lëshuan rastin për të marrë pjesë në ceremoninë në Uashington, ku Kosovës do t’i jepeshin mbi 200 milionë dollarë. Më pas doli se e kishin aranzhuar edhe takimin me Sekretarin Amerikan të Shtetit, përmbajtjen e të cilit, të plotë, vetë ata,...
Lajme

Blinken deklarohet për takimin me Osmanin e Kurtin: ShBA mbështet integrimin euroatlantik të Kosovës

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka shkruar për takimin që e pati me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti në Departamentin e Shtetit në Washington D.C. Blinken përmes Twitterit tha se SHBA-të mbështesin integrimin euroatlantik dhe ndërkombëtar të Kosovës si dhe dialogun me Serbinë. Bliken përmendi...
Lajme

ShBA-ja deklaron se është kryer edhe një gjenocid në botë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur si gjenocid, masakrat e kryera në Mianmar ndaj popullësisë myslimane, të njohur si Rohingya, përcjell Gazeta Express. Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, ka njoftuar nga Muzeu Memorial i Holokaustit, se shteti i tij i njeh si gjenocid krimet e kryera të ushtrisë...