archiveAngela Merkel

Lajme

Kancelarja Merkel festoi datëlindjen në samitin e BE’së

Dje kancelarja gjermane festoi 66 vjetorin dhe përsëri kremtoi në samitin e BE që po mbahet në Bruksel. Udhëheqësja e vendit më të fuqishëm të BE’së u shfaq pesimiste kur mbërriti në takim me liderët e tjerë të BE’së, duke dyshuar nëse ata do të ishin në gjendje të kapërcejnë...
Lajme

Grenell komenton letrën e dërguar Presidencës gjermane, ku kërkohet liberalizimi i vizave për Kosovën

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar pasi 32 anëtarët e Parlamentit të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar një letër drejtuar kancelares gjermane Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm, Horst Seehofer. Në letrën e dërguar, siç është bërë e ditur, u është kërkuar...
Lajme

Nga Parlamenti Evropian i shkruajnë Merkelit: Liberalizoni vizat për Kosovën këtë vit

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon-Taubadel, bashkë me një grup të tjerë të euro parlamentarëve i kanë drejtuar një letër kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe ministrit të Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, ku kanë kërkuar që procesi i liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës të...
Lajme

Vjen reagimi ‘i papritur’ i Gjermanisë për Specialen

Qeveria federale e kancelares gjermane, Angela Merkel, mbështet plotësisht punën e Dhomave të Specializuara dhe thonë se një gjë të tillë e presin edhe nga Kosova. Ky është qëndrimi gjerman pas publikimit të lajmit se në Hagë ka aktakuzë ndaj Presidentit Thaçi. Gjithashtu, një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të...
Lajme

Angela Merkel pro heqjes se vizave për kosovarët

Pozicioni gjerman sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën është i pandryshueshëm. Një gjë të tillë e kanë konfirmuar për Express nga Berlini zyrtar tashmë kur pritet që Gjermania të drejtojë me presidencën e BE’së nga 1 korriku. Gjithashtu është bërë e ditur se dy liderët si zakonisht vazhdonjnë...
Lajme

Angela Merkel i shkruan Avdullah Hotit, ja çka i thotë!

Kancelarja gjermane, Anglea Merkel, i ka dërguar telegram urimi Avdullah Hotin, për zgjedhjen e tij kryeministër i Kosovës. Merkel në letrën e saj i ka kujtuar Hotit sfidat që ai ka në krye të Qeverisë së Kosovë, duke përmendur dialogun për normalizim të raporteve me Serbinë, për të cilin kancelarja...
1 2 3 4 5 12
Page 3 of 12