archiveAngela Merkel

Lajme

Angela Merkel i uron fitoren Bidenit, ka edhe një kërkesë për të

Kancelarja gjermane Angela Merkel përgëzoi Joe Biden dhe miken e saj në detyrë, Kamala Harris, pasi rrjetet kryesore i shpallën ata fituesit e zgjedhjeve presidenciale të SHBA të shtunën. “Pres bashkëpunimme Presidentin Biden,” tha ajo në një deklaratë të postuar në Twitter. “Miqësia jonë transatlantike është e pazëvendësueshme, duam të...
Lajme

Çfarë mund të presë Gjermania nga një president si Biden?

Prognozat e para për rezultatet e votimeve presidenciale në SHBA në Gjermani u pritën disi me habi. Të gjitha sondazhet paraprake sugjeronin një përparësi të qartë për Joe Bidenin. Numërimi i votave nuk ka përfunduar dhe kjo përparësi e thellë për Bidenin ende mund të evidentohet. Por deri në këtë...
Lajme

Vjen reagimi i Gjermanisë pas konfirmimit të aktakuzave

Ministria e Jashtme e Gjermanisë reagoi pas dorëheqjes së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe konfirmimit të aktakuzës për lufte nga Prokuroria Speciale. Përshëndetet gatishmëria për bashkëpunim me drejtësinë. Në prononcimin e Ministrisë së Jashtme në Berlin për Deutsche Wellen mbi zhvillimet politike të ditës së enjte në Kosovë, ku...
Lajme

Angela Merkel vjen me një njoftim të rëndësishëm

Angela Merkel u tha gjermanëve se këtë vit ata nuk do të jenë në gjendje të bëjnë festat e Vitit të Ri, madje kontaktet mes njerëzve do të kufizohen për të gjithë dimrin, me qëllim për t’u mbrojtur nga koronavirusi. Izolimi katër javor hyri në fuqi në Gjermani sot dhe...
Lajme

Rritja e rasteve me COVID-19, paralajmërohen kufizime të ashpëra

Kancelarja Angela Merkel dhe kryebashkiakët e 11 qyteteve të mëdha ranë dakord për kontrolle më strikte në zonat urbane me numër të lartë infeksionesh. Berlini, Frankfurti dhe qytete të tjera arrijnë nivele alarmuese. Kancelarja gjermane Angela Merkel tha, se do të prezantohen masa të reja për ato qytete ku rastet...
Lajme

Lufta me të paktën 100 viktima/ Vjen ultimatumi i Merkel për Armeninë dhe Azerbajxhanin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka reaguar për konfliktin mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nago-Karabak. Përmes zëdhënësit Steffen Seibert, ku kërkoi të bëhet urgjentisht armëpushim dhe palët të ulen në tryezën e bisedimeve. Zëdhënësi Seibert, nëpërmjet rrjetit social Twitter, tha se kancelarja Merkel, bisedoi me krerët e dy vendeve...
Lajme

Covid-19, Angela Merkel ka një njoftim të rëndësishëm

Kancelarja gjermane, Angela Merkel u ka bërë thirrje njerëzve që të vazhdojnë të kenë kujdes kundër koronavirusit dhe ka paralajmëruar se pandemia mund të përkeqësohet në muajt e ardhshëm. Sipas saj, jeta nuk do t’i kthehet normalitetit derisa të zhvillohet vaksinë për sëmundjen COVID-19, që shkakton ky virus. “Kjo është...
1 2 3 4 12
Page 2 of 12