archiveAngela Merkel

Lajme

Lajmi i fundit: Ndodh e papritura, Angela Merkel jep dorëheqje nga CDU

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka njoftuar se do të heqë dorë nga posti drejtues i partisë Bashkimi Kristian Demokrat (CDU) pas 18 vjetësh në këtë detyrë. Merkel ka treguar para zyrtarëve se ajo nuk synon që të kandidojë për pozitën e drejtueses në zgjedhjet e brendshme të partisë që pritet...
Lajme

Gjermania kërkon 1.2 milion punëtorë nga Ballkani

Në Gjermani që nga 1 janari 2019 do të hynë në fuqi një sërë ndryshimesh të legjislacionit të punës, të cilat edhe më tutje do t’i hap dyert për emigrantët. Aktualisht, shtetit më të fortë të Evropës i mungojnë 1.2 milion punëtorë. Komuniteti i biznesit në Gjermani është i pakënaqur...
Lajme

Ky është lajm i madh për Kosovën, kjo nuk ka ndodh kurrë më parë!

Presidenti francez, Emmanuel Macron, më 11 nëntor është nikoqir i shumë liderëve botërorë, që do të marrin pjesë në manifestimin e përvjetorit të 100-të të armëpushimit, i nënshkruar në mes të Forcave Aleate dhe Gjermanisë për përfundimin e Luftës së Parë Botërore në Frontin Perëndimor. Në këtë ngjarje unike pritet...
Lajme

Gjermania me ligj të ri për punëtorët e huaj, përfiton edhe Kosova

Partitë e koalicionit qeverisës gjerman janë pajtuar për një ligj të ri emigrimi të martën për të tërhequr më shumë punëtorë profesionistë nga vende jashtë Bashkimit Evropian, iniciativë kjo që po konsiderohet e rrezikshme për të mbushur një numër rekord të vendeve të lira të punës dhe për të stabilizuar...
1 10 11 12
Page 12 of 12