archiveAngela Merkel

Lajme

Merkel jep lajmin e mirë për Covid-19

Të dhënat e fundit zyrtare në Gjermani tregojnë një ngadalësim në përhapjen e pandemisë së koronavirusit të ri, që na japin një shpresë të vogël, u shpreh sot kancelarja Angela Merkel. “Është e vërtetë, shifrat e fundit nga Instituti “Robert Koch”, pavarësisht sa të larta, na sjellin një fije shprese”,...
Lajme

Lajm fantastik nga Merkel pas vetizolimit nga koronavirusi

Angela Merkel i ka dhënë fund karantinës së saj dhe është rikthyer të punojë në kancelari. Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel i ka dhënë fund karantinës së saj dhe është rikthyer të punojë në kancelari, thotë zëdhënësi i saj Steffen Seibert. Merkel hyri në karantinë dy javë më parë pasi...
Lajme

Angela Merkel i premton ndihmë Kosovës për koronavirusin

Kancelarja Angela Merkel e cila sot doli negativ në koronavirus ka premtuar ndihmë për Kosovën në luftimin e pandemisë globale. Merkel, e cila u vetëizolua në shtëpinë e saj pasi mjeku që i dha vaksinën kundër pneumonisë doli pozitiv në koronavirus, komentet i bëri në një video-bisedë me kryeministrin Albin...
Lajme

Dalin rezultatet e Angela Merkelit për koronavirus

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka testuar negative për koronavirus, ka bërë të ditur një zëdhënës i qeverisë gjermane. Më herët të hënën, shefi i kabinetit të saj Helge Braun, tha se Merkel kishte pasut vetëm një kontakt të shkurtër me një mjek që më vonë testoi pozitiv për koronavirus. Ajo...
Lajme

Angela Merkel në një supermarket, duke blerë sapun dhe letra tualeti

Kancelarja gjermane Angela Merkel po e përjeton një pandemi të coronavirusit si miliona gjermanë të tjerë. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, si një blerëse e supermarketeve, ajo është parë duke shkuar nga një raft te tjetri dhe kontrollon që mallrat që kërkojnë janë ende në dispozicion. Siç thuhet më...
Lajme

Angela Merkel u drejtohet popullit me këtë mesazh për koronavirusin

Fjalimi i plotë i Angela Merkelit drejtuar qytetarëve gjermanë: Të dashura bashkëqytetare, të dashur bashkëqytetarë, për momentin, virusi korona po e ndryshon në mënyrë dramatike jetën në vendin tonë. Ideja që kemi ne për normalitetin, për jetën publike, për jetën sociale – të gjitha këto po vihen në provë si...
Lajme

Angela Merkel merr vendimin e fundit për Coronavirusin

Vendet anëtare të Bashkimit Europian vendosën unanimisht sot të ndalojnë për 30 ditë hyrjen e njerëzve, që nuk i përkasin bllokut, në mënyrë që të frenojnë pandeminë e koronavirusit të ri, njoftoi kancelarja gjermane, Angela Merkel. “Të gjitha vendet anëtare ranë dakord të vendosin ndalimin e hyrjes, me disa përjashtime...
Lajme

Gjermania ofron kredi të pakufizuara për të shpëtuar bizneset nga koronavirusi, në Kosovë Qeveria e kaluar i ka harxhuar rezervat

Qeveria gjermane ka ofruar kredi në një sasi të pakufizuar për të gjitha kompanitë që duan që të mbajnë ekonominë e vendit përballë një krize në rritje të shkaktuar nga koronavirusi, raporton Business Insider. Gjermania mori vendimin si pjesë e një përpjekjeje për të siguruar që virusi COVID-19 të mos...
Lajme

Angela Merkel me mesazh për koronavirusin

Koronavirusi ka alarmuar gjithë Evropën, teksa po përhapet me shpejtësi në të gjitha vendet. Pasi gjunjëzoi Italinë, si një ndër vendet më të zhvilluara në botë, duke shënuar mbi 1440 viktima, virusi vdekjeprurës po përhapet edhe në vendet e tjera të BE, si Francë, Gjermani, etj. Kjo situatë pandemie ka...
Lajme

Gratë më të fuqishme në botë për 2019, Merkel e para

Udhëheqësja gjermane, Angela Merkel kryesoi listën e Forbes 2019, e ndjekur nga kryetarja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde nga Franca, dhe Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Merkel u vlerësua për qëndrueshmërinë e saj, për qëndrimin përballë Presidentit amerikan Donald Trump dhe për politikën e saj...
1 2 3 6
Page 1 of 6