archiveAngela Merkel

Lajme

Haradinaj i shkruan letër kancelarës Angela Merkel

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, i ka dërguar një letër urimi kancelares Angela Merkel, me rastin e 29 vjetorit të bashkimit të shtetit gjerman. Haradinaj thotë se Merkelin e ka siguruar se Kosova është fuqishëm e angazhuar në rrugën e saj drejt integrimit në Bashkimin Evropian, shkruan Reporteri.net. Postimi i...
Lajme

Merkel ultimatum Vuçiqit për çështjen e Kosovës

Siç shkruajnë mediat në Serbi, kancelarja gjermane, Angela Merkel, i ka dhënë ultimatum Vuçiqit që të pranojë qëndrimin gjerman për çështjen e zgjidhjes së problemit me Kosovën, përndryshe Serbia do të ndëshkohet keq. ‘Espreso.rs’ thotë se pas këtij qëndrimi edhe Aleksander Vuçiq tashmë deklaron se s’ka asgjë sa i përket...
Lajme

Haradinaj përgëzon Kancelaren Merkel. I thotë: Kosova është gati

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj përmes Twitterit ka përgëzuar Kancelaren Angela Merkel për rikonfirmimin e mbështetjes për Ballanin Perëndimor për integrim në Bashkimin Evropian. Haradinaj ka postuar një fotografi me Kancelaren Merkel gjatë një takimi që ka pasur me të në Berlin. Haradinaj ka shkruar se Bashkimi Evropian do të...
Lajme

Tkurret ekonomia gjermane, rikthehet frika për recesion

Ekonomia gjermane është tkurrur gjatë tremujorit të dytë të këtij viti, tregojnë statistikat e fundit të publikuara nga Eurostat. Të njëjtin rezultat patën edhe disa nga ekonomitë më të forta të vendeve të Bashkimit Europian, ndërsa rritja në disa të tjera ishte në nivele të ulëta. Rënia e eksporteve gjermane...
Lajme

Mësohet arsyeja e “dridhjes së Kancelares”

Ka disa javë që kancelares gjermane, Angela Merkel, iu kanë shfaqur disa problemet shëndetësore. Deri më tani janë shënuar tri raste kur ajo pësoi dridhje para kamerave gjatë takimeve me udhëheqës të huaj. Përvec dridhjes, gjatë vizitës së fundit në Paris në ditën e rënies së Bastilës, ajo pati telashe...
Lajme

Merkel: Kosova e Serbia të ndjekin guximin politik të Zaevit e Tsiprasit

Kancelarja gjermane Angela Merkel thekson se rajoni i Ballkanit Perëndimor ka një perspektivë evropiane, por ende ka shumë kushte për tu përmbushur. “Shumë shtetas gjermanë kanë marrëdhënie personale me njerëzit e Ballkanit Perëndimor, shumë njerëz nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani dhe përfaqësojnë një urë midis atyre vendeve. Qytetarët e...
Lajme

Shikojeni qysh Angela Merkel i qet kafe Ramush Haradinajt

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjendet në nji vizitë zyrtare në Gjermani. Ai dje u prit me nderime të nalta shtetnore nga shteti gjerman, ndërsa sot ka fillue takimin bilateral me kancelarën gjermane Angela Merkel. Indeksonline ka sigurue nji fotografi ekskluzive të këtij takimi ku shihet kancelarja gjermane tue e...
Lajme

A pritet luftë për pushtet mes Gjermanisë dhe Francës?

Fragmentarizimi politik i Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve ndikon në ndërlikimin e raporteve të pushtetit në Evropë. Disa vëzhgues shohin një duel midis Gjermanisë dhe Francës për postet kryesore në Evropë… “Luftë për pushtet në Evropë”, “Duel midis Merkelit dhe Macronit për postet kryesore evropiane”. Tituj mediatikë të tillë sigurisht synojnë...
Lajme

Ja për çka biseduan Putin, Merkel dhe Macron

Presidenti rus, Vladimir Putin, së bashku me homologun francez, Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel, biseduan rreth Sirisë, Ukrainës dhe Iranit, raportoi Anadolu Agency (AA). Kremlini konfirmon se presidenti rus bisedoi nëpërmjet telefonit me Macron dhe Merkel. Më tej shtohet se Putin kishte folur për masat e përbashkëta që...
Lajme

Angela Merkel paralajmëron Rusinë

Aleanca Ushtarake e NATO-s duhet të përqëndrohet në sigurimin e territorit të saj dhe jo vetëm për misionet e huaja – tha kancelarja gjermane Angela Merkel të hënën gjatë një vizite në Brigadën e Tankeve në Gjermaninë Veriore. Në fushën ushtarake në Muenster, kancelarja premtoi të sigurojë fondet e nevojshme...
1 2 3 5
Page 1 of 5