archiveAna Bërnabiq

Lajme

Bërnabiq: Deklarata e Kurtit mund të shkaktojë trazira të mëdha

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë sot se deklarata e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti se do të votonte për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë në një referendum të mundshëm në të ardhmen, “mund të shkaktojë trazira të mëdha në të gjithë rajonin”. Sipas kryeministres serbe, stabiliteti dhe siguria...
Lajme

Zonja Bërnabiq, a do të nënshkruani njohjen e pavarësisë së Kosovës- Befason me përgjigjje kryeministrja e Serbisë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, beson është e mundur një marrëveshje historike midis Kosovës dhe Serbisë, por thotë se për këtë duhen udhëheqës të guximshëm dhe me vizion. Ajo thotë se, si kryeministre, nuk do ta nënshkruante njohjen e pavarësinë e Kosovës. Siç raportojnëmediat serbe, këtë deklaratë kryeministrja serbe kur...
Lajme

Bërnabiq jeton me ëndërra: Kosova nuk është shtet

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, i është përgjigjur deklaratës së Edi Ramës në Këshillin e Sigurimit i cili bëri thirrje për njohjen e Kosovës. Bërnabiq ka thënë se deklaratat e tilla s’janë të mira për sigurinë rajonale. “Përgjigja më e mirë është dhënë nga Sekretari Gjeneral i OKB-së, Antonio Guterres,...
Lajme

Bërnabiq: Për keqardhje që dialogu nuk është përparësi e Kurtit

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq ka thënë se është për keqardhje që lideri i partisë fituese të zgjedhjeve në Kosovë, njëherësh kandidat për kryeministër, Albin Kurti ka thënë se vazhdimi i dialogut me Serbinë nuk është një përparësi e tij. “Mendoj se ky është joseriozitet i elitave politike në Prishtinë....
Lajme

Bërnabiq: Administrata e Trump tregoi efikasitet, rezultatin do ta shohim

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq ka komentuar marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Washington. “Unë kam qenë në kontakt të vazhdueshëm me delegacionin tonë, kjo është një marrëveshje rezultatin e së cilës do ta shohim” tha Bernabiq. Kur bëhet fjalë për BE-në, Bërnabiq deklaron se është e vërtetë që administrata...
Lajme

Haradinaj: Ku janë Mogherini, Hahn e të tjerët në BE, që nuk reagojnë ndaj letrës së Brnabiqit?

Kryeministri i Kosovës, Ramsuh Haradinaj edhe më herët ka përmendur animin e Bashkimit Evropian kah Serbia, duke thënë se zonja Mogherini si ndërmjetësuese e dialogut përkrahë Serbinë. Për të arsyetuar këtë Haradinaj përmendi edhe rastin e fundit, ku kryeministrja serbe Ana Brnabiq i dërgoi letër kryeministrit shqiptar Edi Rama, duke...
1 2
Page 1 of 2