archiveAmbasada amerikane

Lajme

Ambasada amerikane lavdëron Kosovën për sanksionet e reja ndaj Rusisë

Kosova i është bashkuar sanksioneve të reja të Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, të cilat u propozuan në prill nga Këshilli i Bashkimit Europian dhe SHBA. Këtë veprim të Qeverisë së Kosovës e ka lavdëruar ambasada e SHBA-së në Kosovë. “SHBA lavdëron Kosovën për solidaritetin...
Sporti

Ambasada e SHBA’së: Gratë e Kosovës janë të forta dhe të vendosura

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë ka uruar Nora Gjakovën për medaljen e artë, njëherit të tretën në historinë e Kosovës. Në një postim të ambasadës, të shoqëruar me fotografinë e Majlinda Kelmendit, Distria Krasniqit dhe Nora Gjakovës ka shkruar se fitorja e Norës i ka demonstruar botës se gratë kosovare...
Lajme

Ambasada amerikane përkrah masat e Qeverisë kundër Covidit

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, ka përkrahur masat e reja anti-Covid, të miratuara nga Qeveria e Kosovës, raporton Express Përmes një postimi në Facebook, ambasada amerikane deklaron se masat që janë ndërmarrë nga Qeveria, kanë treguar efektin në kontrollimin e përhapjes së koronavirusit. “Masat parandaluese si ato të...
Lajme

Ambasada e SHBA-së me një porosi për të rinjët kosovarë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës iu ka drejtuar një porosi të rinjve kosovarë në kohën kur gjitha bota po përballet me pandeminë Covid-19. Ambasada bën thirrje që ata t’i respektojnë masat anti-Covid. Në mesazhin e drejtuar të rinjve shkruan: “Covid-19 është i vërtet: Rini- Ne e dimë se...
Lajme

Ambasada Amerikane kritikon emërimet e fundit të Qeverisë

Ambasada Amerikane në Kosovë ka reaguar pas emrërimit të zëvendësministrit të Arsimit, Driton Bardhecit. Ambasada ka bërë thirrje Qeverisë së Re që të emërojë profesionistë me përvojë e jo militantë politikë. “Sot ne i njohim ata zyrtarë që i shërbejnë me ndershmëri vendit të tyre dhe i bëjmë thirrje Qeverisë...