archiveAmbasada Amerikane në Kosovë

Lajme

Ndërhyn Ambasada amerikane që të mos ndryshohet Ligji për zgjedhjet

Iniciativa e Vetëvendosjes për mbajtjen e seancës për Ndryshimin e Ligjit të Zgjedhjeve është stopuar pas ndërhyrjes së Ambasadës Amerikane në Kosovë. Periskopi mëson nga burimet e veta se kjo ambasadë ka ndërhyrë që të mos realizohet fare seanca e Kuvendit e paraparë për sonte, pasiqë po shihet si puç...
Lajme

Ambasada amerikane: Stafi i ambasadës në rrezik nga qentë, Kosova sillet sikur s’ka virus

Një komunikim i Ambasadës amerikane në Kosovë drejtuar Washingtonit ka përfunduar në duart e gazetarëve të portalit amerikan Politico. Në të, ambasadori amerikan, Philip Kosnett flet për menaxhimin joefikas të COVID-19 nga Qeveria e Kosovës dhe faktin që mes tjerash, stafi i ambasadës rrezikohet edhe nga qentë agresivë endacakë. “Në...
Lajme

Ambasada e SHBA’së në Kosovë u drejtohet qytetarëve me një apel

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë apeloi sot për respektimin e rekomandieve shëndetësore për luftimin dhe parandalimin e përhapjes së Koronavirusit. Përmes një postimi në Twitter, kjo ambasadë thekson se së bashku mund të mposhtet virusi. “Ndërsa rastet e COVID-19 vazhdojnë të rriten, të gjithë kanë një rol për të luajtur....
Lajme

Ambasada e SHBA’së: Mezi presim që të punojmë me qeverinë Hoti

Ambasada e SHBA-së në Kosovë ka përshëndetur krijimin e Qeverisë së re. Përmes një postimi në Twitter, kjo ambasadë thekson se mezi pret të punojë me Qeverinë Hoti. Ambasada amerikane pret nga Qeveria e re vazhdimin e angazhimeve për forcimin e marrëdhënieve rajonale dhe luftimin e COVID-19. “Urime për formimin...
Lajme

Ambasada amerikane – Albin Kurtit: Të hiqet taksa që tani

Ambasada Amerikane në Kosovë, pas situatës së krijuar së fundmi ne Covid-19 i ka kërkuar Kosovës që të heqë tarifën që tani. “Në kohra si kjo, bashkëpunimi rajonal dhe ndërkombëtar është kyç. Është koha për Kosovën dhe fqinjët të mënjanojnë pengesat për qarkullimin e lirë të mallrave. Sërish ftojmë Qeverinë...