archiveAleksandar Vuçiq

Lajme

Hoti e Vuçiq mund të kthehen me fluturimin e njëjtë në Bruksel

Gjatë 3 dhe 4 shtatorit do të zhvillohen takime intensive në mes të palës kosovare dhe asaj serbe në Washington, me ndërmjetësimin e këshilltarëve kryesorë të Donald Trump, Robert O’Brien dhe Richard Grenell. Derisa sot Brukseli ka njoftuar edhe zyrtarisht se takimi i nivelit të lartë në mes të Kosovës...
Lajme

Wilson: Vuçiq po e përgatit publikun për vendime të vështira

Nënkryetari ekzekutiv i Këshillit Atlantik, Damon Wilson thotë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është duke i përgatitur qytetarët për vendime të vështira në lidhje me çështjen e Kosovës, pasi thotë se për vendin nuk janë ditë të lehta. “Unë e përshëndes ndihmën e presidentit Vuçiq në përgatitjen e Serbisë...
Lajme

Tahiri: Hoti në takimin e Brukselit ka rënë në mina

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, ka thënë se kryeministri Avdullah Hoti ka rënë në “mina” në takimin me Aleksandar Vucic në Bruksel. Ai thotë se protokolli takimit ishte kundër tij. “Unë e di që ai është i drejtë. Këtë e besoj dhe nuk dua të jem gabim”, thotë Tahiri në...
Lajme

Vuçiq: Nëse nuk e njohim Kosovën, SHBA do të na izoloj

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Bashkimi Evropian (BE) kanë pikëpamje të njëjta për zgjidhjen e çështjes së Kosovës sikur përfaqësuesit e Prishtinës. “Ne nuk i kundërshtojmë shqiptarët, nuk ka rëndësi nëse flisni me shqiptarët ose Shtetet e Bashkuara dhe BE-së....
Lajme

Përfundon takimi Hoti-Vuçiq, Kryeministri tregon çka u bisedua

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti tha se është shënuar progres në kuadër të dialogut të zhvilluar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Bruksel. Hoti përmendi dy tema që janë diskutuar gjatë bisedimeve: çështja e të pagjeturve dhe zhvillimi ekonomik. “Ka qenë takim i vështirë. Qëndrimin tonë e kam prezantu...
Lajme

Vuçiq i adresohet popullit serb para takimit me Hotin në Bruksel

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do t’i adresohet popullit serb para takimit me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti, ku do t’u flas për formimin e qeverisë së re dhe dialogun që pritet të vazhdojë mas 2 vitesh. Vuçiq gjithashtu do t’u flas edhe për luftën ndaj virusit korona, ballafaqimin me...
1 2 3 4 5 17
Page 3 of 17