archiveAleksandar Vuçiq

Lajme

Presidentët Thaçi e Vuçiç, përballë njëri-tjetrit në Paris

Për të shënuar 100 vjetorin e Luftës së Parë Botërore, në Paris të Fancës janë të pranishëm liderët më të mëdhenjë botëror. Krahas tyre, janë edhe udhëheqësit e Ballkanit. Indeksonline po përcjellë nga afër këtë event madhor, për të informuar lexuesit e saj gjithandej. Derisa, presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi...
Lajme

Mustafa e quan dialog kot, bisedimet e Thaçit me Vuçiqin

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka provuar të ngris shqetësimin mbi zhvillimet e fundit politike, sidomos për mënyrën si është duke vazhduar dialogu me Serbinë. Sipas Mustafës, deri tash pothuajse nuk është dialoguar fare ose është dialoguar kot. Postimi i plotë i...
Lajme

Kisha e frikësuar me Vuçiqin: Mos gabo me Kosovën, do të shkatërrohen serbët!

Kisha Ortodokse Serbe ka kundërshtuar çdo marrëveshje ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, nëse kësaj të fundit i njihet sovraniteti. Përmes një komunikate të lëshuar për media, Kisha ka kritikuar pikëpamjen e shprehur nga presidenti Vuçiç duke favorizuar një zgjidhje përfundimtare të çështjes me një “ndarje midis shqiptarëve dhe serbëve”. Sipas tyre,...
Lajme

Thaçi del nga takimi: Diskursi i Vuçiqit ishte agresiv dhe arrogant

Ka përfunduar para pak minutash takimi trepalësh në Bruskel në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, atij serb Aleksandër Vuçqi dhe përfaqësues së lartë të BE-së, Federica Mogerini. Thaçi para mediave ka folur për takimin të cilin e ka quajtur shumë të vështirë. “Takim jo i lehtë me plotë...
Lajme

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në mbrëmje

Takimet mes presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksander Vuçiq, me ndërmjetësim të përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, fillojnë në orën në 18:00. Dy presidentët, Thaçi e Vuçiq, fillojnë takimet e tyre prej orës 18:00, mëson Gazeta Express. Takimi i sotëm u konfirmua të mërkurën nga...
Lajme

Marrëveshja Kosovë-Serbi s’mund t’i shmangë interesat ndërkombëtare

Perspektiva evropiane, për të cilën janë përcaktuar Kosova dhe Serbia, do t’i vë të dyja vendet para situatës, në të cilën ato duhet ta arrijnë një marrëveshje obliguese ligjore për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike, shqiptarë dhe serbë. Afrim Hoti, profesori i së Drejtës Ndërkombëtare...
1 18 19 20 21
Page 20 of 21