archiveAleksandar Vuçiq

Lajme

Vuçiq tenton ta frikësojë Kosovën: Do t’i befasojmë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të hënën në Leskovc të Serbisë se nëse Kosova pranohet në organizatat ndërkombëtare, kjo do të nxisë reagimin e Beogradit, që sipas tij, do të japë “një përgjigje të fortë dhe efikase nga Beogradi, e cila do t’i habisë”. “Mesazhi im, pa hyrë...
Lajme

Konfirmohet: Serbia nuk i vendos sanksione Rusisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Serbia e respekton integritetin territorial të Ukrainës, por nuk do të vë sanksione ndaj Rusisë. Në një konferencë për media, Vuçiq ka lexuar konkludimet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, ku sipas tij, në pikë të parë Serbisë i vjen keq për gjithçka...
Lajme

Vuçiç “si fëmijë”, i ankohet BE-së: Kurti nuk flet me mua

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç u ankua se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk dëshiron fare të bisedojë me Beogradin. Mediat në Kosovë thonë se duke iu përgjigjur pyetjes për takimin e ardhshëm në kuadër të dialogut, Vuçiç përmendi deklaratën e zëdhënësit të BE-së, Peter Stano, ku thuhej se palët...
Lajme

Kamberi-Vuçiqit: Rruga juaj drejt Shqipërisë kalon nëpër Kosovë

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, i ka reaguar presidentit serb Aleksandar Vuçiqi, ku ky i fundit tha se janë të domosdoshme marrëdhëniet shumë të mira mes shqiptarëve dhe serbëve. Kamberi përmes një postimi në Facebook, i ka bërë të ditur presidentit serb debatin për dialogun me Kosovë...
Lajme

Vuçiq i shqetësuar: Po zhdukemi si komb

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është shprehur i shqetësuar sot pasi sipas tij serbët po zhduken si komb. Prandaj ai ka njoftuar sot se për çdo fëmijë të parë të një çifti, shteti do të ndajë 2 mijë e 550 euro. Derisa ka folur për këtë çësthje, Vuçiq tha se...
Lajme

Ja kur mbahet takimi Kurti-Vuçiq

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha se pret që udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë të takohen para fundit të vitit, në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve. Duke folur pas një diskutimi të ministrave të Jashtëm të BE-së për situatën...
1 2 3 4 21
Page 2 of 21