archiveAleksandar Vuçiq

Lajme

Vuçiq reagon për djegien e produkteve serbe në Kaçanik

Në shenjë bojkoti ndaj produkteve serbe, disa qytetarë në Kaçanik i kanë djegur produktet serbe. Në një video të publikuar në rrjete sociale, kaçanikasin janë parë duke i djegur produktet me prejardhje nga Serbia. Për këtë gjë ka reaguar Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Në një takim me përfaqësuesit e serbëve,...
Lajme

Vuqiç mes lotëve: Ju lutem, ju lutem largojeni taksën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka kundërshtuar taksën prej 100 për qind të vendosur nga Qeveria e Kosovës, duke kërkuar që të tërhiqet kjo masë doganore. Në një konferencë të mbajtur në mesnatëb e së mërkurës presidenti serb duket mjaft i shqetësuar duke bërë thirrje që Kosova ta largoj taksën...
Lajme

Le Monde: Makron turpëroi Vuçiqin dhe nderoi Thaçin

Gazeta franceze “Le Mond” e i ka kushtuar një shkrim “incidentit” të ndodhur në tribunën e personaliteteve me rastin e përkujtimit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore të shënuar më 11 nëntor. Jo pak njohësve të kulisave diplomatike u ra në sy fakti se presidenti i Serbisë ishte deklasuar...
Lajme

Presidentët Thaçi e Vuçiç, përballë njëri-tjetrit në Paris

Për të shënuar 100 vjetorin e Luftës së Parë Botërore, në Paris të Fancës janë të pranishëm liderët më të mëdhenjë botëror. Krahas tyre, janë edhe udhëheqësit e Ballkanit. Indeksonline po përcjellë nga afër këtë event madhor, për të informuar lexuesit e saj gjithandej. Derisa, presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi...
Lajme

Mustafa e quan dialog kot, bisedimet e Thaçit me Vuçiqin

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka provuar të ngris shqetësimin mbi zhvillimet e fundit politike, sidomos për mënyrën si është duke vazhduar dialogu me Serbinë. Sipas Mustafës, deri tash pothuajse nuk është dialoguar fare ose është dialoguar kot. Postimi i plotë i...
Lajme

Kisha e frikësuar me Vuçiqin: Mos gabo me Kosovën, do të shkatërrohen serbët!

Kisha Ortodokse Serbe ka kundërshtuar çdo marrëveshje ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, nëse kësaj të fundit i njihet sovraniteti. Përmes një komunikate të lëshuar për media, Kisha ka kritikuar pikëpamjen e shprehur nga presidenti Vuçiç duke favorizuar një zgjidhje përfundimtare të çështjes me një “ndarje midis shqiptarëve dhe serbëve”. Sipas tyre,...
Lajme

Thaçi del nga takimi: Diskursi i Vuçiqit ishte agresiv dhe arrogant

Ka përfunduar para pak minutash takimi trepalësh në Bruskel në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, atij serb Aleksandër Vuçqi dhe përfaqësues së lartë të BE-së, Federica Mogerini. Thaçi para mediave ka folur për takimin të cilin e ka quajtur shumë të vështirë. “Takim jo i lehtë me plotë...
Lajme

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në mbrëmje

Takimet mes presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksander Vuçiq, me ndërmjetësim të përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, fillojnë në orën në 18:00. Dy presidentët, Thaçi e Vuçiq, fillojnë takimet e tyre prej orës 18:00, mëson Gazeta Express. Takimi i sotëm u konfirmua të mërkurën nga...
1 14 15 16 17 18
Page 16 of 18