archiveAleksandar Vuçiq

Lajme

Thaçi del nga takimi: Diskursi i Vuçiqit ishte agresiv dhe arrogant

Ka përfunduar para pak minutash takimi trepalësh në Bruskel në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, atij serb Aleksandër Vuçqi dhe përfaqësues së lartë të BE-së, Federica Mogerini. Thaçi para mediave ka folur për takimin të cilin e ka quajtur shumë të vështirë. “Takim jo i lehtë me plotë...
Lajme

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në mbrëmje

Takimet mes presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksander Vuçiq, me ndërmjetësim të përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, fillojnë në orën në 18:00. Dy presidentët, Thaçi e Vuçiq, fillojnë takimet e tyre prej orës 18:00, mëson Gazeta Express. Takimi i sotëm u konfirmua të mërkurën nga...
Lajme

Marrëveshja Kosovë-Serbi s’mund t’i shmangë interesat ndërkombëtare

Perspektiva evropiane, për të cilën janë përcaktuar Kosova dhe Serbia, do t’i vë të dyja vendet para situatës, në të cilën ato duhet ta arrijnë një marrëveshje obliguese ligjore për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike, shqiptarë dhe serbë. Afrim Hoti, profesori i së Drejtës Ndërkombëtare...
Lajme

Mediat serbe zbulojnë datën e arritjes së marrëveshjes Thaçi-Vuçiq

Mediat serbe shkruajnë se në fillim të vitit 2019 pritet që të dy presidentët, Thaçie Vuçiq ta prezantojnë marrëveshjen finale mes të dyja vendeve Kryetari i i Partisë Popullore në Serbi, Vuk Jeremiq, gjatë mbledhjes së Bordit të Përgjithshëm të partisë tregoi kohën që sipas tij, do të ndodh korrigjimi...
Lajme

Vuçiqi i frikësohet antarësimit të Kosovës në Interpol, ja çka thotë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pas takimit me presidentin austriak, Alexander Van Der Bellen, e ka lutur këtë të fundit që Vjena të tregohet më e përmbajtur dhe të pres mundësitë eventuale për marrëveshje kompromisi me Kosovën, e sidomos sa i përket anëtarësimit eventual të Kosovës në Interpol. Anëtarësimi i Kosovës...
Lajme

Vuçiq dënon sulmin ndaj të rinjve shqiptarë në Novi Sad

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, dënoi ashpër sulmin ndaj dy të rinjve shqiptar në Novi Sad. “Unë i kërkoj MUP-it që të gjejë sulmuesit, ne nuk jemi njerëz të egër, ky është një vend i lirë dhe askush nuk duhet të sulmojë dikë vetëm për shkak se ai është shqiptar. Si...
1 14 15 16 17
Page 16 of 17