archiveAleksandar Vuçiq

Lajme

Vuçiq reagon për djegien e produkteve serbe në Kaçanik

Në shenjë bojkoti ndaj produkteve serbe, disa qytetarë në Kaçanik i kanë djegur produktet serbe. Në një video të publikuar në rrjete sociale, kaçanikasin janë parë duke i djegur produktet me prejardhje nga Serbia. Për këtë gjë ka reaguar Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Në një takim me përfaqësuesit e serbëve,...
Lajme

Vuqiç mes lotëve: Ju lutem, ju lutem largojeni taksën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka kundërshtuar taksën prej 100 për qind të vendosur nga Qeveria e Kosovës, duke kërkuar që të tërhiqet kjo masë doganore. Në një konferencë të mbajtur në mesnatëb e së mërkurës presidenti serb duket mjaft i shqetësuar duke bërë thirrje që Kosova ta largoj taksën...
Lajme

Le Monde: Makron turpëroi Vuçiqin dhe nderoi Thaçin

Gazeta franceze “Le Mond” e i ka kushtuar një shkrim “incidentit” të ndodhur në tribunën e personaliteteve me rastin e përkujtimit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore të shënuar më 11 nëntor. Jo pak njohësve të kulisave diplomatike u ra në sy fakti se presidenti i Serbisë ishte deklasuar...
Lajme

Presidentët Thaçi e Vuçiç, përballë njëri-tjetrit në Paris

Për të shënuar 100 vjetorin e Luftës së Parë Botërore, në Paris të Fancës janë të pranishëm liderët më të mëdhenjë botëror. Krahas tyre, janë edhe udhëheqësit e Ballkanit. Indeksonline po përcjellë nga afër këtë event madhor, për të informuar lexuesit e saj gjithandej. Derisa, presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi...
Lajme

Mustafa e quan dialog kot, bisedimet e Thaçit me Vuçiqin

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka provuar të ngris shqetësimin mbi zhvillimet e fundit politike, sidomos për mënyrën si është duke vazhduar dialogu me Serbinë. Sipas Mustafës, deri tash pothuajse nuk është dialoguar fare ose është dialoguar kot. Postimi i plotë i...
Lajme

Kisha e frikësuar me Vuçiqin: Mos gabo me Kosovën, do të shkatërrohen serbët!

Kisha Ortodokse Serbe ka kundërshtuar çdo marrëveshje ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, nëse kësaj të fundit i njihet sovraniteti. Përmes një komunikate të lëshuar për media, Kisha ka kritikuar pikëpamjen e shprehur nga presidenti Vuçiç duke favorizuar një zgjidhje përfundimtare të çështjes me një “ndarje midis shqiptarëve dhe serbëve”. Sipas tyre,...
1 13 14 15 16 17
Page 15 of 17