archiveAleksandar Vuçiq

Lajme

Vuçiç: Jemi të gatshëm për bashkëpunim me Prishtinën në shkatërrimin e epidemisë COVID-19

Serbia është e gatshme të bashkëpunojë me përfaqësuesit e institucioneve në Prishtinë në ndalimin e COVID-19, deklaroi presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç në bisedën telefonike me të dërguarin special të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara dhe shefin e Misionit të OKB-ve në Kosovë, Zahir Tanin, transmeton Anadolu Agency...
Lajme

Vuçiqin e kap kolla keq në konferencë dhe mezi merr frymë

Kryeministri i serbisë Aleksandër Vuçiç ka tërhequr vëmendje të madhe gjatë një konferencë për shtyp pasi e ka kapur kolla dhe vetëm uji ka mundur që ta sjellë në ‘terezi’. Kjo ka qenë një situatë e sikletshme për të pasi ka bllokuar konferencën dhe për disa momente mezi ka marrë...
Lajme

Përfundon takimi Thaçi-Vuçiq në Shtëpinë e Bardhë

Ka përfunduar takimi ndërmjet Presidentit të vendit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb Aleksandër Vuçiq që është zhvilluar në Shtëpinë e Bardhë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ende nuk dihet qartë se në çfarë formati janë takuar dy presidentët, por Klan Kosova përmes burimeve të sigurta mëson se...
Lajme

Haradinaj: Kurti ka marrëveshje me Vuçiqin, për heqjen e taksës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e ka kundërshtuar edhe sot paralajmërimin e Albin Kurtit për heqjen e taksës ndaj Serbisë. Sipas tij, veprimi i qeverisë “Kurti” pa kushte është një kundërvlerë për Kosovën. Haradinaj theksoi se Kurti po i bën nder Vuçiqit për zgjedhjet që pritet...
Lajme

Vuçiq – Gjermanisë: Mos ejani t’i merrni infermierët tonë

Gjermania ka nevojë urgjente për infermierë e kujdestarë pleqsh. Pa fuqinë punëtore nga jashtë shumë klinika e spitale në Gjermani nuk do të mund të funksiononin. Nevoja megjithatë është ende e madhe. Sipas përllogaritjeve të ndryshme ende mungojnë në Gjermani, 50.000 deri në 100.000 forca punëtore në sektorin e shëndetësisë....
Lajme

Vuçiq e pranon: Albin Kurti ishte shumë i ashpër

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sonte për mediat serbe se ballafaqimi i tij i parë me kryeministrin e ri të Kosovës, Albin Kurti, ka qenë “i ashpër”. Ata janë ballafaquar në një panel në kuadër të një konferencë për çështje të sigurisë e cila po mbahet në Mynhen...
Lajme

Kurti: Presidenti serb ndjeu shumë presion pas asaj që thash

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se nuk e konsideron takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pjesëmarrjen e përbashkët në një tryezë në Mynih. Kurti tha për Radion Evropa e Lirë se nuk është takuar me Vuçiqin. “Unë nuk jam takuar me Vuçiqin. Kemi qenë në një tryezë të...
Lajme

Albin Kurti ka një paralajmërim për Aleksandar Vuçiqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk mund të ketë marrëveshje me Serbinë, nëse qasja e presidentit të saj, Aleksandar Vuçiq, është “edhe ne duhet të fitojmë diçka”. “Kjo nuk mund të jetë pikënisje e zgjidhjes së problemit”, ka deklaruar Kurti. “Nuk jemi këtu për të kompensuar apetite,...
Lajme

Vuçiq për Kosovën: Nëse e hiqni taksën bisedojmë

Kreu i shtetit serb, Aleksander Vuçiq, ka preazantuar sot projektin e tij për pesë vitet e ardhshme duke treguar se do të ndajë për të ashtuquajturën “Zyra për Kosovën’ një shumë shtesë prej 150 milionë eurove, raporton tanjug. Ai ka thënë se këto fonde u dedikohen projekteve infrastrukturore. “Ne do...
1 2 3 10
Page 1 of 10