archiveAleksandar Vuçiq

Lajme

Vuçiqin e kap kolla keq në konferencë dhe mezi merr frymë

Kryeministri i serbisë Aleksandër Vuçiç ka tërhequr vëmendje të madhe gjatë një konferencë për shtyp pasi e ka kapur kolla dhe vetëm uji ka mundur që ta sjellë në ‘terezi’. Kjo ka qenë një situatë e sikletshme për të pasi ka bllokuar konferencën dhe për disa momente mezi ka marrë...
Lajme

Përfundon takimi Thaçi-Vuçiq në Shtëpinë e Bardhë

Ka përfunduar takimi ndërmjet Presidentit të vendit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb Aleksandër Vuçiq që është zhvilluar në Shtëpinë e Bardhë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ende nuk dihet qartë se në çfarë formati janë takuar dy presidentët, por Klan Kosova përmes burimeve të sigurta mëson se...
Lajme

Haradinaj: Kurti ka marrëveshje me Vuçiqin, për heqjen e taksës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e ka kundërshtuar edhe sot paralajmërimin e Albin Kurtit për heqjen e taksës ndaj Serbisë. Sipas tij, veprimi i qeverisë “Kurti” pa kushte është një kundërvlerë për Kosovën. Haradinaj theksoi se Kurti po i bën nder Vuçiqit për zgjedhjet që pritet...
Lajme

Vuçiq – Gjermanisë: Mos ejani t’i merrni infermierët tonë

Gjermania ka nevojë urgjente për infermierë e kujdestarë pleqsh. Pa fuqinë punëtore nga jashtë shumë klinika e spitale në Gjermani nuk do të mund të funksiononin. Nevoja megjithatë është ende e madhe. Sipas përllogaritjeve të ndryshme ende mungojnë në Gjermani, 50.000 deri në 100.000 forca punëtore në sektorin e shëndetësisë....
Lajme

Vuçiq e pranon: Albin Kurti ishte shumë i ashpër

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sonte për mediat serbe se ballafaqimi i tij i parë me kryeministrin e ri të Kosovës, Albin Kurti, ka qenë “i ashpër”. Ata janë ballafaquar në një panel në kuadër të një konferencë për çështje të sigurisë e cila po mbahet në Mynhen...
Lajme

Kurti: Presidenti serb ndjeu shumë presion pas asaj që thash

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se nuk e konsideron takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pjesëmarrjen e përbashkët në një tryezë në Mynih. Kurti tha për Radion Evropa e Lirë se nuk është takuar me Vuçiqin. “Unë nuk jam takuar me Vuçiqin. Kemi qenë në një tryezë të...
Lajme

Albin Kurti ka një paralajmërim për Aleksandar Vuçiqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk mund të ketë marrëveshje me Serbinë, nëse qasja e presidentit të saj, Aleksandar Vuçiq, është “edhe ne duhet të fitojmë diçka”. “Kjo nuk mund të jetë pikënisje e zgjidhjes së problemit”, ka deklaruar Kurti. “Nuk jemi këtu për të kompensuar apetite,...
Lajme

Vuçiq për Kosovën: Nëse e hiqni taksën bisedojmë

Kreu i shtetit serb, Aleksander Vuçiq, ka preazantuar sot projektin e tij për pesë vitet e ardhshme duke treguar se do të ndajë për të ashtuquajturën “Zyra për Kosovën’ një shumë shtesë prej 150 milionë eurove, raporton tanjug. Ai ka thënë se këto fonde u dedikohen projekteve infrastrukturore. “Ne do...
Kimete Berisha
Lajme

Kimete Berisha mallkon Edi Ramën: Vuçiqi t’shtiftë n’dhe

Vizita e Aleksander Vuçiqit në Tiranë e Durrës dhe trajtimi që Edi Rama ia ka bërë përgjatë qëndrimit dy ditor në Shqipëri ka nxitur reagime të ashpëra në Kosovë. Kjo për shkak se vetëm para pak ditësh, ish-ministri i Propagandës së Sllobodan Millosheviqit kishte mohuar Masakrën e Reçakut. Ka reaguar...
Lajme

Vuçiq: Kurrë s`do ta njohim Kosovën

Serbia është e gatshme të negociojë një zgjidhje kompromisi për problemin e Kosovës, dhe nëse dikush mendon të vijë në Beograd dhe të na thotë ta njohim Kosovën si një vend të pavarur – kjo nuk do të ndodhë. Kështu tha presidenti serb Aleksandar Vuçiq në një intervistë me të...
1 2 3 9
Page 1 of 9