archiveAkil Gjakova

Sporti

“Ushtria” e Toni Kukës e përmbylli vitin me 19 medalje

Xhudistët nga Kosova po vazhdojnë të jenë emra të përfolur në botën e këtij sporti. Viti 2019 ishte vit shumë i begatë për pesë heronjtë tanë. Ata lartësuan vendin tonë në botë, duke bërë që pothuajse në secilën garë flamuri të ngrihet lartë dhe të dëgjohet himni ynë. Majlinda Kelmendi,...
Sporti

Akil Gjakova fiton medaljen e artë në “GP Budapest 2019”

Akil Gjakova ka fituar medaljen e artë në Grand Prixin që po mbahet në Budapest të Hungarisë. Sukseset e xhudistëve kosovarë në arenën ndërkombëtare nuk kanë të ndalur. Një i tillë ka ardhur edhe sot (e shtunë) nga Grand Prixi që po mbahet në Budapest të Hungarisë. Është Akil Gjakova,...
Sporti

Sporti i artë i Kosovës

Kosova është shquar gjithmonë për sukseset e saj në sportet luftarake. Dikur, vendi ynë mburrej me sportin e boksit pasi kishte sportistë të kalibrit botëror si Aziz Salihu, Mehmed Bogujevci, Xhevdet Peci, Nazif Gashi etj, apo edhe Lah Nimani, boksier dhe trajner legjendar. Pas luftës, stafetën e sporteve më të...
Sporti

Akil Gjakova i jashtëzakonshëm, fiton ‘Medaljen e Artë’

Akil Gjakova është i artë në Kampionatin Evropian U-23. Xhudisti ynë vazhdoi formën e mirë të shfaqur këtë vit, duke u shpallur kampion i evropianit, që po mbahet në Gyor të Hungarisë.Gjakova në finalen e kategorisë deri në 73 kilogramë, mposhti me Ippon Rufat Mamadov të Azerbajxhanit shkruan faqja zyrtare...
Sporti

Munishi: Më shumë po prodhon ar e argjend Driton Kuka se sa Trepça

Ismet Munishi i ka komentuar me stil sukseset që arritën xhudistët kosovar në Abu Dhabi të Emirateve të Bashkuara Arabe Kosova fitoi katër medalje në Abu Dhabi, një të artë dhe tri të argjendta, raporton GazetaMetro. Nora Gjakova dje fitoi medaljen e artë, Majlinda Kelmendi dhe Distria Krasniqi fituan medalje...