Sporti

Vdes legjenda e Real Madridit

Sot gjatë ditës ka vdekur legjenda e Real Madridit, Francisco Gento.

Gento mbante postin e presidentit të nderit te Real Madridi, ndërsa njihej si lojtari i vetëm në histori që kishte fituar 6 Kupa Evropiane.

Real Madridi ka lëshuar një deklaratë zyrtare për vdekjen e legjendës së tyre:

Real Madrid CF, presidenti dhe Bordi i Drejtorëve shprehin keqardhje të thellë për vdekjen e Francisco Gento, president nderi i Real Madridit dhe një nga legjendat më të mëdha të klubit tonë dhe të futbollit botëror.

Real Madrid dëshiron të shpreh ngushëllimet për gruan e tij Mari Luz, djemtë e tij Francisco dhe Julio, mbesat e tij Aitana dhe Candela dhe të gjithë të afërmit, kolegët dhe të dashurit e tij.

Paco Gento është lojtari i vetëm në historinë e futbollit që ka fituar 6 Kupa Evropiane. Ai mbrojti fanellën e klubit tonë në vitet 1953-1971 dhe gjatë 18 sezoneve në Real Madrid fitoi, përveç 6 Kupave të Evropës, 12 Ligave, 2 Kupave të Spanjës, 1 Kupë Ndërkontinentale, 1 Botërorit të Vogël dhe 2 Kupa Latine. Në Real Madrid ai luajti 600 ndeshje dhe shënoi 182 gola. Ai luajti me ekipin spanjoll në 43 ndeshje.

Figura e Paco Gentos përfaqëson besnikërisht të gjitha vlerat e Real Madridit dhe ka qenë dhe do të vazhdojë të jetë një pikë referimi për Real Madridin dhe botën e sportit. Tifozët e Madridit dhe të gjithë tifozët e futbollit do ta kujtojnë gjithmonë atë si një nga legjendat e tyre të mëdha.

Francisco Gento ka vdekur në moshën 88-vjeçare.