Sporti

“Messi është alien , ai sakrifikoi veten për të luajtur me njerëzit”

Njohur gjerësisht si lojtari më i mirë në botë, Messi është vlerësuar nga shumë komentues, trajnerë dhe lojtarët si futbollisti më i madh i të gjitha kohërave.

Messi është lojtari i parë në historinë e futbollit që ka fituar katër herë rresht Topin e Artë dhe lojtari i parë që ka fituar 3 herë trofeun Këpuca e Artë Evropiane. Messi në nivele klubesh ka fituar gjashtë La Liga, dy Copa del Rey, pesë Supercopas de España, tre UEFA Champions League, dy UEFA Super Kupa dhe dy Botërore Klubesh, shkruan IndeksOnline.

Më poshtë ju sjellim disa prej thenieve më të pikante të lojtarëve, trajnerëve dhe analistëve për Messin:

“Për mua, ta shohësh lojën e Messit është një kënaqësi – është sikur të kesh orgazmë – është një kënaqësi e jashtëzakonshme” -Luís Figo

“Leo Messi është alien , ai sakrifikoi veten për të luajtur me njerëzit”. – Gianluigi Buffon

“Ai është nga një tjetër planet, ai është pika kryesore e referencës dhe njeriu kryesor në të gjithë ekipin e Barcelonës.” – Carlos Tévez

“Messi është më i miri dhe nuk mund të krahasohet me askënd. Messi nuk mund të krahasohet me asgjë” .- César Sánchez

“Gjithmonë kam thënë që Messi është lojtari më i mirë në botë.” – Neymar

“Edhe pse ai nuk mund të jetë njeri, është mirë që Messi ende mendon se është.” – Javier Mascherano

“Messi është Zot, si një person dhe madje edhe më shumë si një lojtar”. – Samuel Eto’o

“Njerëzit shpesh më thonë se e kanë parë Pele dhe Maradona të luajnë. Në të ardhmen, do të mund të them se pashë Messin. “- Thiago Alcântara

“A është Messi duke luajtur në Ligën e Kampionëve apo është duke luajtur një lojë PlayStation?” – Radamel Falcao

“Ai luan si ai në PlayStation, është e pabesueshme. Njerëzit të cilët thonë ndryshe ose nuk dinë asgjë për futbollin ose thjesht po flasin pakuptim. “- Zlatan Ibrahimovic

“Lionel Messi është jashtë kësaj bote, ai është një i huaj. Për mua, ai është lojtari më i mirë në historinë e futbollit.” – Arda Turan

“Messi është kaq i talentuar, aq sa 70% e golave ​​që kam shënuar në Barça erdhën nga çizmet e tij. Me të në ekipin tuaj, ju jeni të qetë” -David Villa

“Ky çmim thotë se unë jam lojtari më i mirë në botë, por unë nuk jam as lojtari më i mirë në Barcelonë.” – Ronaldinho

“Ai meriton 10 nga 10 për të bërë atë që bën.” – Johan Cruyff

“Një ditë pashë një nga lojrat e tij. Ai vrapoi me topin me një shpejtësi njëqind për qind, nuk e di sa herë e preku topin, ndoshta pesë ose gjashtë, por topi ngjitej në këmbën e tij. Praktikisht e pamundur. “- Raul

“Kur unë shoh Messin duke luajtur, unë mendoj se ai duhet të fitojë Topin e Artë çdo vit, unë nuk kam asnjë dyshim, ai është një lojtar i pabesueshëm.” – Paolo Maldini

“Messi është futbollisti numër një në botë. Nuk ka asnjë lojtar tjetër që i vie afër” – Diego Simeone

‘Rekordi im ishte 40 vjet – 85 gola në 60 ndeshje – dhe tani lojtari më i mirë në botë e ka thyer atë dhe unë jam i kënaqur për të. Ai është një lojtar i jashtëzakonshëm, gjigant. “- Gerd Müller

“Për mua Messi është më i madhi, kam luajtur me Romario, Rivaldo, Ronaldo, Michael Laudrup dhe Stoichkov, por Messi është më i miri që kam parë, ai ka evoluar në një mënyrë që askush nuk mund të presë.” – Albert Ferrer

“Unë nuk mund të besoj se dikush mund të ketë luajtur futbollin ashtu sic bën Messin.” – Michael Oëen

“Messi është thjesht lojtari më i mirë në botë. Messi është i vetëm në klasën e tij si lojtar, është e pamundur të ketë një tjetër si ai”. – David Beckham

“Messi është lojtari më i mirë që kam parë ndonjëherë, më i mirë se Maradona dhe Cruyff.” – Marcial Pina

“Kur Messi ka topin në këmbët e tij ai mund të bëjë gjëra që ju nuk mund të imagjinoni.” – Javier Zanetti

“Është vetëm një lojtar që po bën gjëra që unë kurr mund t’i bëja. Ai është Messi”. – Francesco Totti

“Messi prodhon më shumë pjesë të aftësive të jashtëzakonshme në një ndeshje të vetme sesa që kam arritur unë në një karrierë të tërë.” – Gary Lineker

“Ka një pjesë të veçantë të trurit të Messit duke e lejuar atë të shohë kaosin e dytë të futbollit në lëvizjen e tij super të ngadalshme personale.” – Carles Puyol