Sporti

Me ceremoni shtetërore Majlinda Kelmendi pensionohet nga xhudo

Xhudistja kosovare, Majlina Kelmendi, sot i ak dhënë fund karrierës më ceremony shtetërore.

Ceremonia është organizuar institutin ‘Ali Hadri’ nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila e ka dekoruar Kelmendin me çmimin ‘Shotë Galica’, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

Majlinda pati karrierë të bujshmë si xhudiste.

Ajo ka fituar plotë 46 trofe në sportin e xhudos, prej tyre 29 medalje të arta, 6 të argjendta dhe 9 të bronzta.

Kelmendi në vitin 2012 ka prezantuar Shqipërinë në Olimpiadën e Londrës, sepse Kosova akoma nuk kishte të drejt të luaj në këto gara.

Gara e fundit e Majlinës ishte në këtë vit në lojrëat Olimpike të cilat u mbajtën në Tokio, ku nuk arriti të mbroj titullin e kampionës për shkak të një lëndimi që kishte pësuar.

Sportistja nga Peja sot u pensionua nga xhudo në moshën 30 vejçare, kurse karrierën do ta vazhdoj si trajnere e xhudos pasi do të jetë bashkëpuëntore e Driton Kukës, i cili edhe ishte trajneri I saj


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?