E martë, 26 Maj, 2020
Sporti

Ku po shkon industria futbollistike? Paralajmërimi shqetësues i Adriano Galianit: Ndoshta drejt falimenteve

Presidenti i Monza-s, njëherësh ish-presidenti i Milanit në kohët më të arta, Adriano Galliani, pretendon se klubet më të mëdha në Evropë janë në rrezik të falimentimit për shkak të mungesës së të ardhurave gjatë këtij pezullimi të detyruar për shkak të pandemisë koronare.“Futbolli po përballet me një problem që ende nuk është kuptuar plotësisht,” paralajmëroi Galliani në një intervistë për Telelombardia.

Faturat, tha ai, tashmë janë në krizë, për shkak të borxheve të rënda të klubit dhe humbjes së të ardhurave nga TV.

“Situata është potencialisht dramatike. Ne nuk kemi marrë këstin e fundit të të drejtave të TV-së, dhe nuk ka të ardhura as nga stadiumet e as nga 400 milion eurot që UEFA ende nuk i ka shpërndarë në kube evropiane. Edhe klubet më të mira në Evropë rrezikojnë falimentimin. Një ulje pagese sigurisht që nuk do të jetë e mjaftueshme”, tha Galliani.

Ai edhe një herë theksoi se pandemia do të shkaktonte dëme të mëdha në botën e futbollit.“Imagjinoni që Barcelona ndryshe do të fitonte 50 milion euro nga tregtia e saj zyrtare e klubit, pasi Camp Nou është stadiumi i dytë më i vizituar në Spanjë. Sidoqoftë, e gjithë kjo tani po shkakton dëme të pashlyera. UEFA gjithashtu ka humbur shumë para duke vonuar Kampionatin Evropian”, tha udhëheqësi i Monza-s. /tesheshi.com/LEXO EDHE:
Publikohet orari i ndeshjeve gjysmëfinale të Kupës së Kosovës