Sporti

Jepet kartoni i parë i bardhë në futboll, ja çfarë funksioni ka

Përballja mes Benfica-s dhe Sportingut përmes Kupës së Portugalisë për femra , që shënoi klasifikimin e shqiponjave në gjysmëfinale të turneut me fitoren 5-0, pati më shumë se ‘vetëm’ futbollin e mirë të skuadrës fitimtare. Në minutën e 44-të të pjesës së parë, gjyqtarja Catarina Campos aplikoi kartonin e bardhë për mjekët e dy skuadrave dhe ndryshe nga paralajmërimet verdhekuq, sinjalizimi ishte i mirënjohjes.

Afër fundit të fazës hapëse, një tifoz në mesin e 15,000 të pranishmëve në Estadio da Luz u ndje i sëmurë në tribuna dhe kishte nevojë për ndihmë. Ekipet mjekësore u njoftuan me shpejtësi për situatën dhe nxituan në ndihmë të tij, duke lënë zonat teknike dhe duke iu bashkuar spektatorëve. Qëndrimi u prit me duartrokitje nga publiku dhe më pas me karton të bardhë nga Catarina për lojën e ndershme.

Meqenëse është një rregull futbolli i kohëve të fundit, u zbatua në vitin 2018 nga Federata Portugeze e Futbollit (FPF), një nga mjekët u duk i habitur në fillim me sinjalin e arbitrit. Në transmetimin e lojës, ekipi i “Channel 11” i shpjegoi audiencës së tij arsyen e aplikimit dhe qëndrimin e mjekëve për të ndihmuar tifozin.