Sporti

FIFA në bisedime me UEFA-n për ta pezulluar plotësisht Rusinë nga garat kualifikuese

FIFA është në bisedime të avancuara për pezullimin e plotë të Rusisë deri në njoftimin e mëtejshëm, sipas redaktorit sportiv të BBC, Dan Roan.

Shtëpia botërore e futbollit thuhet se është duke punuar ngushtë me homologun e saj evropian, UEFA-n dhe një njoftim pritet të dal gjatë ditës së sotme.

Kjo do të thotë se Rusia nuk do të jetë në gjendje të luajë në Euro 2022 për femra në Angli gjatë verës dhe Polonia do të marrë një lamtumirë në play-off kualifikues për Kupën e Botës muajin e ardhshëm, një ndeshje që Federata e Polonisë ka thënë se do ta bojkotojë.

Islanda ka thënë gjithashtu se do të refuzojë të luajë kundër Rusisë në qershor dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka rekomanduar që atletët nga Rusia dhe Bjellorusia të ndalohen nga garat.