ShowBiz

Njihuni me deputetet beqare të Kuvendit të Kosovës

Me krijimin e qeverisë Kurti II, shumë emra të rinj u bënë pjesë e Kuvendit të Kosovës.

Ashtu siç edhe ua garanton ligji me kuotën femërore, janë gjithësej 41 femra që iu është besuar mandati i deputetes.

Secila nga to përmes biografisë, kanë zbuluar statusin civil.

Bazuar në radhitjen alfabetike në web-faqen e Kuvendit, si beqare është deklaruar Adelina Grainca, e cila nuk ka shumë ditë që aderoi nga PDK në Lëvizjen e Albin Kurtit.

Beqare, ka thënë se është edhe ish- ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj.

Mitrovicasja, Arjeta Fejza, poashtu ka bërë me dije se është beqare.

Një deputete tjetër e kuvendit të Kosovës nga radhët e VV-së është edhe Arta Bajralija.

Kontabilistja në fjalë ka treguar në statusin e saj civil se është beqare.

Statusin e beqares e mban edhe Eliza Hoxha, deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK).

Në biografinë e saj, Fjolla Ujkani, deputetja që vije nga një fshat i Vushtrrisë poashtu ka treguar se është beqare.

Deputetja e PDK-së, Floretë Zejnullahu e cila ka bërë me dije se ka studiuar për Farmaci, gjithashtu është beqare.

Beqare është edhe deputetja që vije nga komuna e Skenderajt, Ganimete Musliu.

Beqare janë deklaruar edhe tri deputetet tjera Yllza Hoti, Saranda Bogujevci si dhe Rrezarta Krasniqi.

Status të njejtë në biografinë e saj mban edhe deputetja nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrija.

/IndeksOnline/


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?