Shkencë

NASA vjen em një paralajmërim të frikshëm për asteroidin që po vie në drejtim të Tokë

NASA ka frikë se asteroidi i radhës, që mund të godasë Tokën më 14 Shtator, ka potencialin të fshijë një qytet të tërë, nëse bie në zonë të banuar.

Por një asteroid i madh që po i drejtohet Sistemit Diellor mund të godasë një nga planetët, përfshirë edhe Tokën, brenda 120 viteve të ardhshme dhe ky shihet si shkatërrues.

Një asteroid ka potencialin të jetë “shkatërrimtar” dhe ky fenomen është i njohur për njeriun, sipas drejtuesve të NASA-s që kërkojnë më shumë para për të shpenzuar për mbrojtjen planetare.

Një shkencëtar i lartë i NASA-s u ka kërkuar udhëheqësve të botës të shpenzojnë më shumë para. Ndërsa ndikimet e asteroidëve në shkallën e asaj që goditi Tokën 65 milion vjet më parë, duke i dhënë fund mbretërimit të dinosaurëve, janë jashtëzakonisht të rralla.

Por ato janë akoma të mundshme, ka paralajmëruar një ekspert.

Lindley Johnson, oficeri planetar i mbrojtjes për NASA, ka thënë se një goditje tjetër e këtij lloji mund të sjellë fundin e njerëzimit, sipas medias britanike “express.co.uk”.

“Të gjitha paratë do të ishin të vlefshme. Nëse ne jemi në gjendje edhe të rikuperojmë sadopak nga kërcënimet”.

Edhe goditjet e asteroidëve kanë potencialin të shkaktojnë dëme të mëdha në planetin tonë.

Shkencëtarët shpesh tregojnë për dy incidente relativisht të fundit në të cilat nuk u zbuluan shkëmbinjtë hapësinorë që vërtetojnë se Toka është akoma e ndjeshme ndaj ndikimeve prej asteroidëve.

Në vitin 1908, një asteroid i vogël shpërtheu mbi Tunguska të Siberisë që shkatërroi tokat pyjore përgjatë 800 miljeve.

Në vitin 2013, një meteor 20 metra shpërtheu mbi Chelyabinsk, Rusi, i cili shkatërroi dritaret e banesave dhe shkaktoi lëndime në më shumë se 1.000 njerëz.

Videoja e vendosur në orbitë nga NASA-s tregon asteroid “përbindësh” rrezikon të godasë Tokën.

Asteroidi ecën me 14,338 km / orë. Nga kërcënimi, gjetja e një metode për asgjësimit po shihet si mundësi.

Kjo është arsyeja pse hapësira është gjëja më e rëndësishme.

Ka disa plane që mund të ndihmojnë Tokën nga asteroidet.

NASA aktualisht po studion Asteroid Bennu, teksa ku ka nisur edhe anijen e saj hapësinore OSIRIS-Rex arriti vitin e kaluar.

Në vitin 2013, një meteor 20 metra shpërtheu mbi Chelyabinsk,duke plagosur mbi 1.000 njerëz.

Kjo është edhe arsyeja pse NASA po dërgon anijen hapësinore OSIRIS-Rex, e cila është 500 metra e gjatë.

Misioni do të japë informacion jetësor se si të shmangen asteroidet nga kursi i përplasjes së tyre me Tokën.

Videoja e orbitës së NASA-s tregon asteroidin përbindësh të vendosur për të hequr Tokën me shpejtësi 14,338 milje në orë, gjatë muajit tjetër.

Por NASA përsërit që megjithëse ekziston një shans i vogël, Bennu ka shumë të ngjarë të godasë Venusin para të gjithë planetëve të tjerë.

ESA ka investuar 25 milion euro për projekte të tilla si misioni i Kërkimit Njerëzor Kërkim Analog (Hera), i cili do të studiojë asteroidin binar “Didymos”, i vendosur të fluturojë drejt Tokës më 2022.

Studime të tilla si Hera do të ndihmojnë ESA të kuptojë më mirë se si mund të mbrojë planetin tonë nga goditjet nga asteroidët shkatërrues.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?