Shkencë

Asteroidi kaloi vetëm 400 kilometra larg tokës, askush nuk e pa që po vinte

Një shkëmb hapësinor me fluturim të ulët vendosi një rekord të premten e kaluar (përkatësisht, i 13-ti), kur 2020 VT4 kaloi pak më pak se 400 kilometra mbi Paqësorin Jugor.

Asteroidi ishte vërejtur nga Observatori Loa Mauna në Hawaii në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës, më 14 nëntor.

Asteroidi – 2020 VT4 vlerësohet të jetë 5-10 metra i gjerë, sa madhësia e një shtëpie të vogël, transmeton Telegrafi.

Ky vendos një rekord për kalimin më të afërt të dokumentuar jo-meteorik të asteroidit kundrejt Tokës. Ky rekord ishte thyer tashmë një herë këtë vit, me kalimin e asteroidit 2020 QG 3,000 kilometra nga sipërfaqja e Tokës më 16 gusht.

Për fat të keq, kalimi i ngushtë i asteroidit 2020 VT4 duket se ka kaluar pa u parë; afrimi më i afërt ndodhi në 17:20 koha universale, e premte 13 nëntor mbi Paqësorin Jugor pranë Ishujve Pitcairn nën qiellin e ditës, dhe ajo ndoqi skajin e hijes së Tokës nga jashtë. /Telegrafi/


SHIKO EDHE: 10 teknologjitë e lashta për të cilat shkenca ende nuk ka përgjigje