Shëndeti

Ushqimet që duhen shmangur nëse dëshironi të flini më lehtë

Ushqimet e pa shëndetshme natën vonë mund të jenë të kënaqshme në moment, por kjo mund të shkaktojë pasoja në cilësinë e gjumit, ose të shkaktojë mungesën e tij.

Këtu janë disa ushqime që më mirë t’i shmangni mbrëmjeve:

Ekipi hulumtues në Sleepscore Labs e kupton fuqinë e një gjumi të qetë dhe disa ushqime mund të shkaktojnë probleme në gjumë.

Gjumi është thelbësor për të pastruar toksinat, zëvendësuar qelizat dhe riparuar indet e dëmtuara.

Për më tepër, kjo është mënyra e trupit tuaj për të rivendosur furnizimin tuaj me energji për të jetuar një jetë optimale. Mungesat afatgjata të gjumit mund të rrisin rrezikun e një personi nga diabeti, sëmundjet e zemrës, mbipesha dhe depresioni.

A e dini se ushqimet me shumë sheqer, karbohidrate të larta dhe shumë të përpunuara mund të çojnë në një natë pa gjumë?

Kjo do të thotë se të kënaqesh me atë çokollatë ndërsa shikon televizorin mund të mos jetë ideja më e mirë. Përveç kësaj, çokollata është një burim i kafeinës – një stimulues që mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës, shkruan Express.

Kjo mund t’ju befasojë, por Sleepscore Labs rekomandon që të shmangni kafeinën në çdo kohë pas orës 14:00. “Kafeina ka një jetë gjatësi prej gjashtë orësh”, shpjegoi ajo. “Kështu që, mund të përfundojë në rrjedhën tuaj të gjakut për shumë më gjatë sesa do të kuptonit”.

Në mënyrë që të largoni lodhjen e pasdites, ekspertët e gjumit sugjerojnë “të bëni një shëtitje, të pini ujë mineral ose të hani bajame”. Përveç kufizimit të kafeinës gjatë gjithë ditës, është gjithashtu më mirë të shmangni ushqimet me sheqer.

“Ngrënia e ushqimeve me sheqer gjatë gjithë ditës mund të shkaktojë ndryshime të theksuara të sheqerit në gjak”, tha organizata. Kjo gjumit natën mund të sjellë ndjenja të lodhjes që mund të ndryshojë rutinën tuaj të përditshme dhe mënyrën tuaj të

Një burim befasues i sheqerit është buka e bardhë, prandaj përpiquni të qëndroni larg nga sandviçi gjatë orëve të vona. “Ushqimet e mbushura me karbohidrate mund të kenë një efekt të ngjashëm në sheqerin në gjak”, shton organizata.

Kjo do ta bënte një darkë natën vonë me makarona të ndaluar, veçanërisht nëse doni të flini mirë atë mbrëmje. Laboratorët e Sleepscore shpjeguan: “Ngrënia e vakteve të rënda afër kohës së gjumit ndërhyn në procesin e trupit për gjumë”.

Karbohidratet e rënda, të tilla si ato që gjenden në makarona, janë një burim i energjisë së çlirimit të ngadaltë. Kjo mund të jetë e shkëlqyeshme për kohën e drekës, pasi mund t’ju mbajë të ndiheni më të ngopur për më gjatë, por mund të bëjë që gjumi të jetë paksa një makth.

Nëse trupi juaj po punon shumë për të tretur ushqimet që keni ngrënë kur jeni duke u përpjekur të flini, kjo mund të ndikojë negativisht në cilësinë tuaj të gjumit.

Nutricionistët bien dakord për një gjë: prisni tre orë ndërmjet vaktit tuaj të fundit dhe gjumit.