Shëndeti

“Nuk do ta njihni veten!”/ Bëje zakon ta fillosh fitën me këto 5 veprime

1. Masazhoni veshët tuaj

Masazhimi i veshëve tuaj mund t’ju ndihmojë të zgjoheni plotësisht. Kjo mund të bëhet herët në mëngjes ndërsa jeni ende shtrirë në shtrat.

Aplikimi i stimulimit te pjesët e ndjeshme të veshit, mund të ketë një efekt pozitiv në atë se sa energjik dhe të gjallë do të ndiheni.

2. Pini një gotë me ujë të ngrohtë me limon

Ka shumë arsye përse ju duhet t’i thoni jo kafesë në mëngjes në favor të një gote me ujë të ngrohtë.

Kjo do të përmirësojë punën e sistemit tuaj tretës, veshkave dhe zorrëve; mund të ndihmojë në heqjen e toksinave nga trupi juaj; mund të forcojë imunitetin tuaj – përfitimet do të shihen qartë.

Ju nuk keni nevojë të shtrydhni lëngun nga një limon i tërë për një gotë, edhe pse – një e katërta është e mjaftueshme. Nëse vendosni ta pini këtë, është mirë të prisni 20-30 minuta para se të hani mëngjes.

3. Pastroni gjuhën tuaj

Ne të gjithë e dimë se ju duhet t’i pastrojmë dhëmbët dy herë në ditë.

Por ju nuk duhet të ndaleni aty: një numër i madh i baktereve gjithashtu grumbullohen në gjuhën tuaj, dhe kjo është kjo që mund t’ju japë frymëmarrje me erë të keqe dhe mund të çojë në pllakëza dentare, prishjen e dhëmbëve dhe probleme me mishrat e dhëmbëve tuaj.

Për të pastruar gjuhën, gjithçka që ju nevojitet është një furçë dhëmbësh e zakonshme. Vetëm kini kujdes që të mos e pastroni fort, përndryshe ju mund të dëmtoni sipërfaqen e gjuhës tuaj.

4. Hani një lugë mjaltë

Mjalti ju mbush me energji, stimulon kujtesën tuaj dhe produktivitetin, shëron kollën dhe lehtëson simptomat alergjike. Për këto arsye dhe më shumë, duke filluar ditën me një lugë çaji mjaltë është padyshim një ide e mirë.

Idealisht, duhet të jetë mjaltë i freskët dhe natyral dhe duhet ta konsumoni 10-15 minuta para mëngjesit.

Nëse është tepër e shijshme për ju, mund ta shpërndani në një gotë me ujë – efekti do të jetë shumë i njëjtë.

5. Lani gojën me tretësirë të peroksidit të hidrogjenit

Ju mund ta përfundoni rutinën tuaj të mëngjesit duke larë gojën me tretësirë të peroksidit të hidrogjenit. Nuk ka asgjë të rrezikshme në këtë, për aq kohë sa ju qëndroni në raportin e duhur: 5-7 pika të tretësirës 3%-she, për 50 ml ujë.

Përveç kësaj, sigurohuni që të shtoni tretësirën në ujë dhe jo të kundërtën,.

Kjo procedurë do t’ju ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve, largimin e frymëmarrjes me aromë të keqe dhe shërimin e mbrojtjen e mishrave të dhëmbëve tuaj.