Shëndeti

Gjumë të rehatshëm dhe ëndrra të bukura me këto ushqime!

Bëhet tepër shqetësues nëse nuk e kryejmë ashtu siç duhet. E kemi fjalën për gjumin. Por falë disa ushqimeve specifike, tani do ta kemi më të lehtë për të bërë një gjumë të rehatshëm. Cilat janë ato?

Sipas specialistëve nëse keni probleme me gjumin duhet të konsumoni më shumë nga këto ushqime:

Qershi

Banane

Tërshërë

Karbohidrate të ndryshme

Qumësht

Farat e lulediellit

Ju madje mund ti kombinoni ato në formën e pijeve që ju japin energji në mëngjes. Smoothie me qershi, banane dhe qumësht do të ishte shembulli perfekt. Duke shtuar në blender, 1 gotë me qershi të freskëta, gjysmë banane dhe një gjysmë gotë me qumësht i përzieni të gjitha derisa të përfitoni një masë homogjene. Në mbrëmje do ti jeni mirënjohës kësaj pijeje!