précis

Luajti te “Sulejmani i Madhërishëm”, njihuni me veprën artistike të Luran Ahmetit që vdiq nga Covid-19

Lajmi më i trishtë për kinematografinë ishte ndarja nga jeta e aktorit të njohur, Luran Ahmetit, i infektuar me koronavirus.

Aktori Luran Ahmeti 46-vjeçar ishte i shtrirë për një kohë në Klinikën Infektive në Shkup, por sërish nuk arriti ta përballojë sëmundjen, shkruan GazetaBlic.

Ai la pas vetes bijën, bashkëshorten, një motër dhe prindërit dhe një karrierë të bujshme artistike.

Si një nga aktorët më të suksesshëm në të gjitha trojet shqiptare, ai famën më të madhe e mori duke luajtur edhe te seriali turk “Sulltani i Madhërishëm”, roli i të cilit ishte bashkëshorti i motrës së sulltanit, Husrev Pashës.

Ai la pas vetes bijën, bashkëshorten, një motër dhe prindërit dhe një karrierë të bujshme artistike.

Si një nga aktorët më të suksesshëm në të gjitha trojet shqiptare, ai famën më të madhe e mori duke luajtur edhe te seriali turk “Sulltani i Madhërishëm”, roli i të cilit ishte bashkëshorti i motrës së sulltanit, Husrev Pashës.

Suksesi tjetër, jo më pak i rëndësishëm ishte edhe roli i tij në serialin shumë të famshëm amerikan “Taken”.

Luran Ahmeti arriti që të bëhet një nga fytyrat publike më të dashura për publikun shqiptar, me rolin e profesorit të historisë në serialin “O sa mirë”.

Kujtojmë se, ai la prapa vetës një bagazh të gjerë të profesionalizmit artistik në botën e filmit, i cili ka luajtur në shumë filma e seriale turke si, “Elveda Rumeli”, “Limonata”, “Aci Kiraz”, “Kurtlar Vadisi”, “Güzel Günler Görecegiz”, “Hayde Bre”./GazetaBlic/


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?