Lajme

Zyrtari i OBSH’së jep lajmin e keq: Nuk ka vaksinë në këtë vit, e gatshme përgjatë vitit 2021

Shpresat se një vaksinë e koronavirusit të jetë gati para Krishtlindjeve janë shkatërruar nga një ekspert i Organizates Botërore të Shëndetësisë.

Mike Ryan, drejtuesi i programit të urgjencave të OBSH-së, tha se përdorimi i parë i një vaksine Covid-19 nuk mund të pritet deri në fillim të vitit 2021.

Ai vuri në dukje se disa vaksina tani janë në fazën e tretë të provave dhe asnjëra nuk ka dështuar deri më tani në drejtim të sigurisë ose aftësisë për të gjeneruar një përgjigje imune, shkruan Daily Mail- transmeton IndeksOnline.

Një nga studiuesit që punonte për projektin kishte thënë se njerëzit në grupet më të rrezikuara mund të marrin bllokimet e para në dimër.

Një vaksinë konsiderohet e rëndësishme për të dalë nga pandemia e koronavirusit sepse do të ishte mënyra e vetme për të siguruar mbrojtje kundër kapjes së saj.

Do të funksiononte duke injektuar ose një pjesë të vogël të virusit në trup – që nuk do ta bënte dikë të sëmurë – ose një klon të ADN-së së tij.

Kjo shkakton një reagim imunitar i cili ka memorje afatgjatë, kështu që nëse një person i ekspozohet koronavirusit në jetën reale, trupi i tyre e di se si ta luftojë atë shpejt./IndeksOnline/